u určil ako odškodné päťtisíc eur.
Prípad sa ťahá 14 rokov a patrí k najkrikľavejším príkladom, že české súdnictvo sa nedokáže vyrovnať s komunistickým obdobím. Aj preto, že mnohí zo sudcov sú do vtedajšieho porušovania zákonov namočení až po uši.
Dnes už promovaní architekti Zdeněk Hirnšál, Jiří Slezák a Martin Laštovička zastupovali v roku 1989 vysokoškolský štrajkový výbor a v jeho mene podpísali vyhlásenie, v ktorom vyjadrili nedôveru piatim učiteľom spojeným s minulým režimom.
Jedného z nich, predsedu fakultnej organizácie komunistickej strany Jana Snášela obvinili, že zneužíval politické postavenie proti študentom a vytkli mu demagogické, arogantné a karieristické vystupovanie. Snášel študentov podpísaných pod vyhlásením zažaloval a žiadal od nich ospravedlnenie.
Najnižší súd v roku 1992 Snášelovu žalobu odmietol. Do prípadu sa však vložila sudkyňa krajského súdu Ludmila Antlová, ktorá prípad niekoľkokrát nižšiemu súdu vrátila. Keď ten odmietal študentov odsúdiť, urobila tak Antlová sama a nariadila im, aby sa Snášelovi ospravedlnili.
Antlová mohla mať pre komunistických karieristov dosť pochopenia: ako pripomenul jeden zo svedkov obhajoby, na začiatku normalizácie v roku 1972 odobrila prepustenie vysokoškolského učiteľa. Stačilo, že stratil dôveru komunistickej strany.
Po Antlovej rozhodnutí začal prípad pripomínať pingpong. Študenti sa odvolali sa na Najvyšší a neskôr aj na Ústavný súd. Obe inštitúcie rozsudky zrušili a nariadili nové konania. V nich však nižšie súdy opäť rozhodli, že študenti sa majú ospravedlniť.
Napriek tomu, že ich v spore podporilo aj súčasné vedenie školy, ktoré po ďalších prieťahoch povolili ako účastníka sporu. A napriek tomu, že pred súdom vystupovali svedkovia dosvedčujúci, že boli výhrady na Snášelovu adresu oprávnené.
Ako zástupca strany si napríklad pozýval na pohovory študentky za to, že nosili retiazku s krížikom. "Pochopila som to ako hrozbu vyhodenia zo školy," vypovedala jedna z nich Klára Steinhauserová. Snášel prípad pred súdom z úsmevom vysvetľoval, ako svoju snahu uchrániť dievčinu pred problémami.
Štrasburské rozhodnutie sa netýka podstaty sporu, čiže toho, či sa študenti Snášelovi majú ospravedlniť, alebo nie. O tom rozhodnú opäť české súdy.
Bývalí študenti sa ospravedlniť odmietajú. "Ak by som sa ospravedlnil, poprel by som všetko, čo som za revolúcie urobil," povedal denníku Právo Martin Laštovička.
PETER MORVAY