BRATISLAVA - SDKÚ podobne ako ĽS-HZDS, či Smer-SD pravdepodobne v krátkom čase rozšíri svoj názov o pomlčku a ďalšie písmená. Ústredná rada SDKÚ súhlasila so spojením s Demokratickou stranou a rozšírením názvu o pomlčka DS. Predsedníctvo DS odsúhlasilo to isté. Definitívne však o spojení oboch strán musí rozhodnúť kongres jednej aj druhej strany.
Kongres DS sa má konať už v tomto decembri. Člen republikovej rady Peter Bačkovský, ktorý riadi Úrad práce v Trebišove, pripúšťa, že "sa nájdu jedinci", ktorým spojenie strán bude proti mysli, no je presvedčený, že kongres ho odsúhlasí. "DS už v minulosti integrovala a pravicové strany vyzývala na zjednotenie."
Aj podľa Jána Babiča z Trenčína to kongres urobí. "Aktívnymi členmi ostali tí, ktorí s týmto postupom viac-menej súhlasia," hovorí. Aj pre tendenciu "politickej vraždy" DS v nej prerušil členstvo.
Prvý podpredseda DS Branislav Hochel naopak tvrdí, že "pomer 'fúzistov' a 'nefúzistov' je asi jedna k jednej". Navrh na zlúčenie teda podľa neho nemusí získať dostatočnú podporu (najmenej troch pätín kongresu) . Podpredseda Jozef Mečiar výsledok tipovať nechce.
Naposledy sa DS na parlamentných voľbách zúčastnila v roku 1994. V roku 1998 prostredníctvom kandidátky SDK získala šesť poslaneckých mandátov, v roku 2002 sa týždeň pred voľbami kandidatúry vzdala v prospech SDKÚ, začo predsedovi strany Ľudovítovi Kaníkovi pripadlo kreslo ministra práce. Kým v druhej polovici 90. rokov volebné preferencie DS činili aj päť percent, v poslednom prieskume verejnej mienky Štatistického úradu o nej niet ani zmienky.
SDKÚ napriek tomu záujem o DS má. Člen prezídia únie Peter Miššík, ktorý bol svojho času výkonným podpredsedom DS, považuje za potrebné strany "napravo od stredu" zjednotiť, aby nenastal zvrat reforiem. "To je aj odpoveď na to, ako sa rozmáha ľavica."
Mečiar sa záujmu SDKÚ o DS nečuduje. Rozšírenie členskej základne o asi 1500 osôb by podľa neho chcela každá strana.
To, že Kaníka podľa prieskumov verejnosť neobľubuje, by SDKÚ podľa Miššíka nemohlo uškodiť.
JOZEF ČAVOJEC