Z tejto centrifúgy sa v sobotu v Leviciach odtrhla kabínka. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Zo šiestich náhodne vybraných obcí si len jedna žiada pri podpise nájomnej zmluvy aj technický preukaz kolotočov. "Technický preukaz si pýtame vždy. Podľa neho však neviem posúdiť, či je zariadenie plne funkčné. Po tragédii v Leviciach si urobíme aj fotokópiu, aby sme boli istení," povedala pracovníčka Miestneho úradu v Novom Meste nad Váhom.
Kolotoče môže u nás prevádzkovať každý, kto má na túto činnosť živnostenské oprávnenie, hoci naše zákony považujú kolotoče za zariadenia s vysokou mierou ohrozenia. Ich prevádzkovatelia nie sú organizovaní, nemajú povinnosť registrovať sa inde ako v obci na mieste ich momentálneho pôsobenia.
Úradnú technickú kontrolu kolotočov musí podľa zákona vykonávať technická inšpekcia každých desať rokov. Jej zamestnanec Ján Lohyňa hovorí, že inšpekcia je zodpovedná za kontrolu výrobcov kolotočov a za zariadenie pred uvedením do prevádzky. "Častejšie preverovanie technického stavu kolotočov záleží od zodpovednosti výrobcu a prevádzkovateľa. Technická inšpekcia nie je dozorným orgánom a ani nevydáva sankčné opatrenia proti prevádzkovateľom," hovorí Lohyňa. Výrobca si v rámci predajných podmienok stanovuje, ako často bude kontrola.
"Na Slovensku je veľká benevolencia. Ja si dávam robiť prehliadky každý rok. V Čechách, na rozdiel od Slovenska, sú povinné," hovorí český majiteľ kolotočov František Bradáč, ktorý prevádzkuje živnosť aj na Slovensku. "Nikto zo serióznych majiteľov lunaparkov si netrúfne prevádzkovať kolotoče bez každoročnej technickej previerky. Pre prípad nehody sme poistení," hovorí majiteľka kolotočov z Bratislavy.
Jediným dozorným orgánom, ktorý preveruje technickú úroveň atrakcií, je Národný inšpektorát práce. Podľa Štefana Konečného z inšpektorátu v Prešovskom kraji väčšina kontrolovaných atrakcií platný technický preukaz má. ( mip)