Z eurofondov sa financujú farmári, aj kultúrne pamiatky. Obnova Kostolíka sv. Kozmu a Damiána v Dubovej na Orave si vyžiada približne pol milióna korún. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Hoci koncom tohto roka uplynú už dve tretiny času určeného na čerpanie peňazí zo štrukturálnych fondov EÚ, Slovensko doteraz využilo o niečo viac ako 40 percent z pridelenej sumy. V trojročnom období, ktoré sa začalo v januári 2004, môže vláda rozdeliť 80,6 miliardy korún. Do konca roku 2006 tak zostáva minúť ešte 45 miliárd korún. Ministerstvo výstavby, ktoré riadi komunikáciu o štrukturálnych fondov vôbec nepripúšťa možnosť, že by Slovensko pridelenú kvótu nevyčerpalo.
Uspel každý štvrtý
Najúspešnejšie z hľadiska podielu vyčerpaných a ponúknutých peňazí bolo ministerstvo hospodárstva. Doteraz rozdelilo 8,4 miliardy korún, čo je 70 percent zo sumy pridelenej na oblasť priemyslu a služieb. Ministerstvo rozdeľovalo peniaze prostredníctvom svojich štyroch agentúr: agentúry na podporu a rozvoj podnikania, investičnej agentúry Sario, agentúry pre rozvoj cestovného ruchu a energetickej agentúry. Štatistika úspešnosti podávaných projektov na ministerstvo hospodárstva hovorí, že uspel iba každý štvrtý projekt.
Hoci je možné, že kvóta, ktorú pridelila únia pre oblasť priemyslu sa onedlho naplní, firmy sa nemusia obávať zastavenia toku peňazí. Možno po vyčerpaní pridelených peňazí získa táto oblasť ďalšie zdroje. "Z programov, ktoré nie sú veľmi atraktívne presúvame peniaze tam, kde sa už minuli," povedal hovorca ministerstva výstavby Ján Palffy. Zabezpečí to na jednej strane voľné zdroje žiadaným perspektívnym programom, na druhej strane veľké množstvo peňazí ponúknutých úniou dokážeme včas minúť. "Pred časom neboli ľudia na eurofondy pripravení. Teraz sa situácia zmenila a projekty sú kvalitnejšie," dodal Pálffy.
Farmári sú spokojní
Oveľa vyššiu, takmer 100-percentnú úspešnosť, zaznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva. To zodpovedá za peniaze určené na oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Farmári môžu z únie získať behom troch rokov 18,2 miliardy korún. Doteraz minuli zhruba polovicu. Vysoká úspešnosť projektov nesúvisí ani tak s ich kvalitou, alebo nenáročnými podmienkami. "U nás nerozhoduje výberová komisia, ale kritériá, ktoré sme si nastavili vopred. Riadime sa dvoma pravidlami. Ak máme dostatok peňazí, financujeme všetky oprávnené projekty. V opačnom prípade rozhodujú jednotlivé obodované kritériá. Projekt s najväčším počtom bodov podporu získa," povedal predseda monitorovacieho výboru pre program Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Karol Zimmer. Takýto proces výberu je podľa Zimmera najprehľadnejší.
Napriek vysokej účasti poľnohospodárov pri podávaní projektov a veľkej šanci, že projekt prejde, sa v printových médiách a i televíziách objavuje reklama vyzývajúca poľnohospodárov, aby podávali viac projektov. Ministerstvo pôdohospodárstva vysvetľuje mediálnu kampaň, ako povinnú súčasť operačného programu. "Bez nej by program komisie nemusel byť vôbec schválený. Uverejnené inzeráty sú len časťou kampane. Okrem nich sú financované Európskou úniou semináre, prednášky alebo vydávanie rôznych informačných brožúr," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková.
Hlavné oblasti štrukturálnych fondov
realizované pridelená zamietnuté možnosti
oblasť projekty suma projekty čerpania*
priemysel a služby 192 8,4 mld. 788 11,7 mld.
ľudské zdroje 269 7,4 mld. 347 16,6 mld.
poľnohospodárstvo 916 9,8 mld. 62 18,2 mld.
základná infraštruktúra 196 7,8 mld. 448 22,4 mld.
*objem peňazí, ktoré na tri roky vyčlenila EÚ
Zdroj: Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, prepočty SME