Vojaci a policajti odchádzajú, aby sa hneď vrátili

BRATISLAVA - Niektorí príslušníci armády aj polície odchádzajú so státisícovým odchodným a nárokom na doživotný výsluhový dôchodok a hneď sa do služieb armády a polície vracajú ako civilní zamestnanci. Po "návrate" pracujú v tej istej kancelárii, na ...

Ministersvá vnútra aj obrany sciviľňujú niektoré pozície. Vojaci a policajti odchádzajú do civilu, ale obratom sa vracajú ako bežní zamestnanci. V tom čase už majú na konte odchodné a k výsluhovému dôchodku dostávajú aj riadny plat. Pre niektorých to znamená mesačne mnohotisícové prilepšenie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Niektorí príslušníci armády aj polície odchádzajú so státisícovým odchodným a nárokom na doživotný výsluhový dôchodok a hneď sa do služieb armády a polície vracajú ako civilní zamestnanci. Po "návrate" pracujú v tej istej kancelárii, na tom istom počítači, len bez uniformy a k dôchodku berú aj plat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie ministerstiev vnútra aj obrany za tým nevidí nič zlé. V mnohých prípadoch totiž miesta, na ktorých pracovali policajti alebo vojaci, cielene "scivilňujú".

Minister vnútra Vladimír Palko od nástupu do funkcie scivilnil 365 policajných miest. Podľa hovorcu ministerstva vnútra Borisa Ažaltoviča ide o snahu, aby úradnícke práce nerobili ľudia v uniformách. Scivilnili napríklad miesta personalistov, ekonómov, pracovníkov informatiky.

Šéf Odborového zväzu polície Miroslav Litva hovorí, že sa to netýka policajtov z výkonu služby, ale skôr úradníkov. Podľa neho na scivilnení miesta štát ušetrí, ale problém to robí osobitnému účtu, z ktorého sa vyplácajú odchodné a dôchodky policajtov.

Pre samotného zamestnanca je zmena výhodná - okrem odchodného, dôchodku a úradníckeho platu má civilný zamestnanec voľnejšiu prácu. Keď ako civil spraví chybu, môže to byť priestupok alebo nanajvýš dôvod na prepustenie, keď rovnakú chybu urobí ako policajt, väčšinou je dôvod na trestné stíhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie ako policajti sú na tom vojaci, lebo majú omnoho vyšší priemerný plat. Odchodné vypočítavajú z priemerného platu a tak často dosahuje výšku stoviek tisíc korún plus veľmi pekný výsluhový dôchodok. Ako civili potom pracujú v kancelárii na ministerstve, alebo v niektorom z armádnych útvarov.

Milan Vanga z ministerstva obrany hovorí, že väčšina vojakov odchádzala do civilu na vlastnú žiadosť. Stane sa to vždy, keď sa mení zákon o sociálnom zabezpečení vojakov a príslušníci armády sa boja zhoršenia sociálnych výhod v budúcnosti. Preto urýchlene odchádzajú s odchodným aj s dôchodkom, ale hneď sa prihlásia do konkurzu na rovnaké miesto.

Vanga si myslí, že je výhodné zamestnať rovnakého človeka, lebo ho netreba preškoľovať. Podľa neho takto odišlo a prišlo niekoľko desiatok ľudí, väčšinou vyššie hodnosti, ktoré majú odrobených najmenej pätnásť rokov v armáde. Bývalých vojakov využíva ministerstvo obrany aj na stráženie. "Majú zbrojný pas, sú preškolení. Je to klasická ochrana na spôsob esbéesky, ale sú to naši zamestnanci," hovorí Vanga.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by aj ministerstvo nechcelo niektorú pozíciu scivilniť, ale kvalitný človek chce z armády odísť, nemajú mu ako zabrániť. Po odpracovaní pätnástich rokov môže odísť aj bez udania dôvodu. "Lenže ak o toho človeka máme záujem, bola by škoda nevyužiť jeho potenciál. Preto ho potom znova zamestnáme," hovorí Vanga.

Podľa armádneho analytika Petra Šveca sa stáva, že vojak odchádza do civilu, ale vopred pripraví podmienky, aby potom ako civilista vyhral konkurz na to isté miesto, z ktorého odišiel ako vojak. "Je to nečestné a konflikt záujmov, ale nedá sa hodiť každý prípad do jedného vreca." Scivilňovanie niektorých miest však považuje za pozitívne.

Odchodné a výsluhový dôchodok sa asi upraví

Vláda tento mesiac, na návrh ministra vnútra Vladimíra Palko schválila, aby policajti mali nárok na odchodné až po odslúžení najmenej desiatich rokov, a nie piatich, ako to je v súčasnosti. Výsluhový dôchodok bude môcť poberať policajt, ak jeho služobný pomer trval najmenej 15 rokov. Nárok naň mu však po novom vznikne až dovŕšením 50 rokov. "Tento štát nemá na to, aby platil 38-ročného mladého človeka, ktorý odíde po 16, 15 odslúžených rokoch, aby mu ďalších 30, 40 rokov vyplácal dôchodok," povedal Palko.

SkryťVypnúť reklamu

Prepustení profesionálni vojaci budú mať podľa novely nárok na výsluhový príspevok, ak ich služobný pomer trval najmenej tri roky. V súčasnosti sa tento poskytuje až pri odslúžení piatich rokov. Zákon ešte musí schváliť parlament. (r)

Kedy vzniká nárok na odchodné a výsluhový dôchodok

* Policajtom aj vojakom vzniká nárok na odchodné po piatich odslúžených rokoch vo výške jedného priemerného hrubého platu bez odmien.

* Za každý ďalší rok služby pribúda pol platu a dvíha sa to do tridsiatich rokov služby. Keď vojak, alebo policajt odslúžil 30 rokov, má nárok na odchodné vo výške zhruba pätnástich platov. Vojak, ktorý zarábal 25-tisíc korún, môže odhadom dostať odchodné 375-tisíc korún.

* Policajti, ktorí zarábajú menej, môžu dostať po piatich rokoch služby odchodné zhruba 10- až 11-tisíc korún. Po dvadsiatich rokoch služby, keď sú už lepšie platení, môžu mať odhadom 150-tisíc plus výsluhový dôchodok. Vojaci sú na tom vzhľadom na vyššie platy omnoho lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

* Nárok na výsluhový dôchodok vzniká policajtom aj vojakom po 15 odrobených rokoch vo výške 30 percent platu. Za každý ďalší rok sa percento zvyšuje až do výšky 60 percent z platu po 30 odpracovaných rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu