Kúpil pozemok, vybavil si stavebné povolenie, obrátil sa na špecializovanú agentúru, ktorá mu pomohla s vypracovaním projektu a ten poslal do Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Čakal 8 mesiacov, keď mu v máji tohto roka prišiel oznam, že jeho projekt neuspel. On medzitým prišiel takmer o 200-tisíc korún.
"Sme sklamaní, spoliehali sme sa na čistú hru," hovorí so svojím spoločníkom. Politici vraj vyzvali malých podnikateľov, aby sa uchádzali o peniaze z eurofondov, tí na projekty minuli "množstvo peňazí, ale uspela možno desatina".
Braňo K. zaplatil takmer 50-tisíc za vypracovanie projektu. Iné agentúry vraj žiadali oveľa viac a niektoré si otvorene pýtali 10 až 25 percent zo sumy, ktorú dostane z eurofondov. Tvrdili mu, že cez svoje kontakty mu zaručia úspech a radili mu, aby v žiadosti sumu nadhodnotil. Z nej potom vyplatí aj ich.
Braňo žiadal na penzión 12 miliónov, ale podľa podmienok musel 35 percent tejto sumy hradiť z vlastných zdrojov a mať tieto peniaze stále na účte. "Požičal som si," hovorí. Za 8 mesiacov čakania na rozhodnutie agentúry prišiel len na úrokoch o 70-tisíc.
V oznámení, že s projektom neuspel, "v jednom riadku vymenovali dôvody, napríklad, že k stavebnému povoleniu chýbal výkaz výmer, to ani neviem, čo je," hovorí Braňo.
Projekt prepracoval a uchádzal sa o podporu z eurofondov prostredníctvom Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania. Opäť prišla odmietavá odpoveď: "Vaša žiadosť bola vyhodnotená ako menej kvalitná z technickej a finančnej stránky."
Kým Braňo čakal na rozhodnutie agentúr, nemohol začať stavať. Dnes sa do stavby penziónu pustil sám, zobral si úver z banky.
(haj)