Iračanka zahalená do čierneho hlasovala v Nadžafe. FOTO - SITA/AP |
Hoci oficiálne výsledky ešte nie sú, americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová už povedala, že ústava pravdepodobne prešla. Riceovej verziu potvrdili agentúre AP viaceré anonymné zdroje z komisie.
Viac ako 60 percent oprávnených voličov prišlo hlasovať napriek hrozbe teroristických útokov a v nepohode, lebo pre bezpečnosť nemohli použiť autá. Hlasovalo viac ľudí ako v januárových parlamentných voľbách.
Hlasovať prišli aj sunniti, od ktorých účasti závisel výsledok referenda. S ústavou nie sú nespokojní, ale ich odpor zrejme nebol dosť silný.
Hoci sa očakávali útoky, referendum napokon prebehlo veľmi pokojne. Oficiálne výsledky oznámia do konca tohto týždňa. Už teraz však americký prezident George Bush a generálny tajomník OSN Kofi Annan pochválili Iračanov za "statočnosť".
Hoci sobota bola pre irackú budúcnosť významná, prípadné prijatie ústavy ešte neznamená konečné víťazstvo amerického plánu demokratizácie krajiny. Federatívne usporiadanie Iraku, ktoré ústava predpokladá, totiž môže byť prvým krokom na jeho rozpad.
Autor: mik