BRATISLAVA - V súvislosti s dnešným mimoriadnym rokovaním vlády o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu sa dostáva do popredia aj otázka ceny za 49-percentný podiel v plynárňach. Privatizačná komisia vedená vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom by mala ministrov oboznámiť s predbežným ocenením hodnoty podniku, ktoré privatizačný poradca Credit Suisse First Boston urobil pred polrokom. V najbližších dňoch prebehne aj druhé, aktualizované ocenenie. Skutočná trhová cena však môže byť podľa Mikloša vygenerovaná len reálnou súťažou ponúk.
Odborná verejnosť na Slovensku sa obáva, že cena za ponúkaný balík v SPP môže v záverečnej fáze celého privatizačného tendra poklesnúť. „Všetky kuloárne informácie, ktoré prenikajú na verejnosť, nasvedčujú, že ponuky investorov budú nižšie ako tri miliardy dolárov. Niektoré indície hovoria, že ceny môžu poklesnúť aj na dve miliardy,“ povedal Marek Jakoby zo združenia M.E.S.A. 10, ktoré vo svojich odhadoch ráta s príjmami štátu za SPP na úrovni tri až tri a pol miliardy dolárov. Tie sú na spodnej hranici intervalu zverejneného v minulosti renomovanými spoločnosťami pôsobiacimi vo svete investícií.
Analytik Istrobanky Marek Senkovič sa domnieva, že vláda by mala byť pri predaji podielu v SPP opatrná a poučiť sa z českých skúseností pri privatizácii energetickej firmy ČEZ. „Ak sa cena prestrelí, investori môžu stratiť záujem, česká skúsenosť by mala byť pre Slovensko varovaním,“ povedal Senkovič.
Spojenie SPP so silným investorom prinesie podľa Senkoviča značný úžitok. Poukázal pritom na skutočnosť, že o privatizáciu slovenských plynární sa uchádzajú spoločnosti, ktoré sú z hľadiska vykazovaných obratov a svetového lobingu oveľa silnejšie ako samotná Slovenská republika.
Na porovnanie Slovensko vykazuje ročný hrubý domáci produkt približne na úrovni 20 miliárd dolárov, čo je len zlomok z celkových obratov svetových energetických hráčov.
Senkovič upozorňuje, že neprivatizácia SPP by mohla ohroziť aj výstavbu jednej z vetiev plánovaného plynovodu Jamal, ktorý by mal viesť aj cez Slovensko. Objavujú sa totiž neoficiálne informácie, že alternatívnou možnosťou je trasa cez Baltské more a škandinávske krajiny.
Podľa Senkoviča by mohlo mať výrazne pozitívny vplyv na cenu SPP v prospech Slovenska, ak by vláda v tomto roku pristúpila k výraznejšej deregulácii cien plynu. „Domnievam sa, že cena za podiel štátu v SPP bude stanovená aj s prípadnými odchýlkami, ktoré by mali zohľadňovať reálnu situáciu v podniku po určitom čase od podpisu privatizačnej zmluvy,“ uzavrel analytik.
(sita)