Kniha Tajný denník obyčajného Iračana vznikla na internete. FOTO - ARCHÍV |
sa prvé informácie o novej súťaži objavili práve v týždeň, keď vyhlasovali tohtoročného víťaza jej prestížnej sestry.
Aké budú výsledky súťaže, je zatiaľ nejasné, je však isté, že angličtinu obohatila o jedno nové slovo. Pomenovanie "blook" vzniklo spojením slov book a blog. Ide teda o knihy, ktoré vznikli na internete. Podmienkou súťaže je, aby knihy, čo vznikli na internete, boli zároveň publikované aj v knižnej podobe. Nezáleží pritom, či ich vydalo nejaké slávne vydavateľstvo, alebo ich autor vydal vlastným nákladom.
Sponzorom Blookerovej ceny je americká spoločnosť Lulu. Víťazom rozdelí cenu vo výške štyritisíc dolárov. Sú to efektívne investované peniaze - za taký malý obnos získala už teraz veľkú publicitu a dokonale oslovuje svoju cieľovú skupinu. Lulu sa totiž zameriava na poskytovanie služieb tým, ktorí chcú vydať svoje knihy vlastným nákladom. Jednu cenu založila, druhú môže dostať, keď budú o pár mesiacov vyhlasovať marketingový čin roka.
Cena Blooker sa bude udeľovať v kategóriách fikcie, literatúry faktu a webového komiksu. Najznámejšou slovenskou knihou, ktorá vznikla pôvodne na internete, je Polnočný denník Maxima E. Matkina. Aby sa mohla prihlásiť do súťaže, musela by byť publikovaná v angličtine. Spomedzi nominovaných kníh zatiaľ najviac pozornosti pútajú dve knihy.
Autorom prvej je Salman Pax. Vo svojom Tajnom denníku obyčajného Iračana opisoval pocity bežných ľudí po spojeneckej invázii do Iraku. Jeho stránku navštívili státisíce záujemcov, počas konfliktu sa živil ako tlmočník pre zahraničných korešpondentov.
O niečo bezstarostnejšia je britská kniha s anonymnou autorkou. Tá zase písala denník prostitútky. Či išlo o skutočnú prostitútku, alebo len o začínajúcu spisovateľku, sa špekuluje dodnes. Kniha vyšla pod názvom Belle de Jour: Dôverné príbehy londýnskeho dievčaťa po telefóne. Autorka už dostala aj ponuku na sfilmovanie. Neprekvapuje, že s ňou prišla televízna stanica Channel 4, ktorá si zakladá na predvádzaní rôznych excentrikov a úchylných ľudí.
Medzi prihlásenými exemplármi nechýba ani kniha, ktorá odkazuje na každoročne vyhlasovanú Darwinovu cenu. Rovnomenná internetová stránka zbiera prípady tragických nehôd, končiacich zvyčajne úmrtím. Podstatné je, aby sa ich nešťastné obete pripravili o život pri čo najkurióznejšej a čo najabsurdnejšej nehode, teda, aby ich hlúpy čin mohol byť dôkazom, že evolučné zákony naďalej fungujú a príroda z genetického rezervoáru sama vyraďuje tie najpochybnejšie exempláre.
Uzávierka Blookerovej ceny je v januári, užší výber oznámia v marci a víťazi budú vyhlásení tretieho apríla.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ, Londýn(Autorka je publicistka)