Jeden z tých, čo po hurikáne Katrina prišli o domov, vyčíta starostovi New Orleans Ray Naginovi pomalú pomoc. FOTO - ČTK/AP |
V polovici októbra nebudú ľudia z oblastí, ktoré zničil hurikán Katrina už bývať v provizórnych prístreškoch, sľúbil pred pár týždňami prezident George Bush. Washington sa veľmi snaží. Takmer 600-tisíc ľudí presunuli z prístreškov do hotelov. Napriek tomu prezident sľub nedodrží. Viac ako 20-tisíc ľudí je stále v provizórnych ubytovniach.
Katrina prinútila Ameriku platiť za hotely denne 11 miliónov dolárov. Je to obrovská suma peňazí a podľa mnohých prúdi úplne nesprávnym smerom. Hotel nie je pre ľudí, ktorí prišli o domov, riešením. Možno na pár týždňov, ale nie na dva mesiace a viac.
Jediní spokojní sú asi hoteliéri v štátoch okolo Louisiany. V októbri je problém zohnať hotel v New Yorku, tohto roku aj v Texase a 13 ďalších štátoch, ktoré pomáhajú obetiam Katriny.
Vo Washingtone cítiť stále väčšie napätie. Vláda a špeciálne Federálna agentúra na riešenie krízových situácií nevedia, ako reagovať. New Orleans hlási, že ulice sú už suché, oni stále nenašli riešenie. Amerika si zakladá na tom, že štát je podstatne menej košatý, ako je to zvykom v Európe. Menšia vláda, rýchlejšia reakcia. V prípade Katriny to neplatí.
Federálna agentúra chcela pôvodne sťahovať ľudí do mobilných domov a bytov, ktoré sú na juhu krajiny voľné. Svoje plány však zmenila. Kritizovali ju, že vytvorí obrovské slumy plné chudobných, nezamestnaných a nahnevaných ľudí. Nedarí sa jej však ani sťahovať ľudí do voľných bytov a na vojenské základne.
Podľa denníka The New York Times sa neúspechom skončil aj ďalší pokus: agentúra dala každej rodine bez strechy nad hlavou 2358 dolárov. Za tie si mali zaplatiť ubytovanie na tri mesiace. Dokopy rozdala takmer miliardu dolárov. Nik však nevie, koľko rodín peniaze použilo na nájom a koľko ich jednoducho minulo na potraviny a iné výdavky a naďalej zostávajú v hotelovej izbe, ktorú im platí federálna vláda.
Situácia by sa mohla zmeniť, ak by sa ľudia začali vracať na miesta, odkiaľ ich Katrina vyhnala. Špeciálne New Orleans láka ľudí domov. Starosta Ray Nagin hovorí o pracovných príležitostiach a opakuje, že práca je v meste teraz lepšie platená ako predtým. Mestu chýbajú ruky. Vo Washingtone koluje vtip, že Federálnej agentúre na riešenie krízových situácií zasa chýba rozum.
Autor: Washington