po 40 rokoch spoja
Hotely pod značkou Hilton budú pravdepodobne opäť patriť do jednej skupiny. Americký reťazec Hilton Hotels rokuje o prevzatí sieti hotelov britskej skupiny Hilton Group. Za britskú skupinu ponúka 3,6 miliardy libier. Názov Hilton by sa tak po viac než 40 rokoch vrátil pod jedného majiteľa.
Správna rada britskej skupiny potvrdila, že dostala predbežnú ponuku od Hilton Hotels a posudzuje ju. Informácie potvrdil aj americký reťazec Hilton Hotels, no upozornil, že rokovania pokračujú a ešte nič nie je podpísané. Podľa zdrojov blízkych rokovaniam je však vraj už všetko na podpis pripravené vrátane majetkového vyrovnania. Akcionári Hilton Group dostanú pravdepodobne hotovosť a naďalej budú vlastniť akcie stávkovej spoločnosti Ladbrokes, ktorá je súčasťou skupiny Hilton Group. Táto skupina prevádzkuje asi 400 hotelov Hilton a Scandic a okolo 2100 stávkových kancelárií Landbrokes.
Bridgestone a Ford urovnali spory
Americká divízia japonského výrobcu pneumatík Bridgestone - Firestone sa dohodla na zmieri so svojím americkým obchodným partnerom Ford Motor. Bridgestone stálo toto uzmierenie 240 miliónov dolárov (asi 7,8 miliardy korún).
Nezhody medzi oboma spoločnosťami majú počiatok v roku 2000, keď sa začali problémy s bezpečnosťou dodávaných pneumatík. Automobilka Ford Motor musela pre ne dokonca v septembri stiahnuť svoje produkty. Napokon ukončila spoluprácu s Firestonom a rozbehla program výmeny pneumatík. Bezplatná výmena 13 miliónov pneumatík a náhrady poškodených stáli Ford tri miliardy dolárov a zapríčinili, že rok 2001 ukončil Ford so stratou. S pneumatikami Fireston sa v USA spája 270 prípadov smrti a vyše 800 prípadov zranení po nehodách, kde sa ako príčina uvádzali chyby pneumatík. Podľa vyhlásenia oboch spoločností, sú však všetky spory dohodou nadobro zažehnané.
Česká Sazka patentovala dobíjanie mobilov
Česká Sazka zavádza novinku do svojich stávkových kancelárií. Nechala si na patentovom úrade zapísať patent na dobíjanie kreditu do čipových kariet prostredníctvom ich stávkových terminálov. Dobíjanie sa zatiaľ využíva len pri mobilných telefónoch. Na viac ako 7000 termináloch umožňuje dobíjanie mobilov všetkých českých mobilných operátorov. Podľa hovorcu Sazky Zdenka Zikmunda spoločnosť nechce zostať so svojím patentom len v Českej republike a už požiadala o pridelenie medzinárodného patentu.
K výhodám Sazky patrí rôzna výška dobíjaných súm - zasielanie informácie o nabití aj na iné ako dobíjané číslo. Spoločnosť očakáva dokonca roka "dobíjanie" v hodnote 10 miliárd českých korún. Tento princíp sa dá využiť všade, kde sa používajú čipové karty, obsahujúce kredit na poskytovanie určitých služieb a postupne sa vyčerpáva. Záujem však doteraz prejavili len mobilní operátori.
Pre Apple je iPod zlatou baňou
Americká počítačová spoločnosť Apple dosiala v štvrtom štvrťroku čistý zisk 430 miliónov dolárov (asi 14 miliárd korún ), čo znamená medziročný zrast o 306 percent. Hlavný podiel na vzostupe firmy má všeobecne obľúbený prehrávač iPod. Spoločnosť vďaka nemu zaznamenala nielen najlepší štvrťrok, ale i rok.
Apple ohlásil rekordné hodnoty ziskov aj tržieb, ktoré vyrástli o 68 percent. Čistý zisk vzrástol skoro o päťnásobok a dosiahol 1,3 miliardy dolárov. Trh bol však v odhadoch ešte optimistickejší a očakával predaj až 8 miliónov prehrávačov iPod, namiesto dosiahnutých 6,5 milióna kusov. Pod týmto tlakom klesli ceny akcií zhruba o 10 percent.
Prehrávače sú na trhu od roku 2001 a doteraz sa predalo cez 28 miliónov prehrávačov. "Sme nadšení, že sme práve uzavreli najlepší rok v histórii spoločnosti Apple," podotkol šéf firmy Steve Jobs.
Text - Reuters, čtk, aa