BRATISLAVA - Vedci tvrdia, že otužovanie a vitamíny, ktoré odporučil minister zdravotníctva v súvislosti s možnou nákazou vtáčou chrípkou, ľudí nezachránia. "Úmrtnosť pri vtáčej chrípke je u ľudí 60 percent, túto skutočnosť nemožno ignorovať," povedala Tatiana Betáková z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
V súčasnosti neexistuje vakcína proti vtáčej chrípke. Očkovanie tohtoročnou vakcínou pripravenou proti ľudskej chrípke, ktoré odporučila Svetová zdravotnícka organizácia, obyvateľstvo pred vtáčou chrípkou neochráni.
Toto očkovanie však môže znížiť riziko premiešania ľudských a vtáčích kmeňov chrípky, z ktorého by mohol vzniknúť zmutovaný smrtiaci vírus. Ten by sa mohol rýchlo šíriť z človeka na človeka.
Vedci preto očkovanie odporúčajú všetkým a nie iba rizikovým skupinám.
Tím Vojenského Veterinárneho ústavu v Košiciach spolu s Tatianou Betákovou pravidelne monitorujú prítomnosť vtáčej chrípky pri vtákoch migrujúcich cez naše územie, a takisto aj pri voľne žijúcich vtákoch.
Podľa Betákovej v posledných rokoch na jeseň zaznamenali prítomnosť vírusu vtáčej chrípky aj na Slovensku. Asi dve percentá vtákov migrujúcich zo severu na juh, boli nakazené vírusom vtáčej chrípky subtypu H7. Ide o menej agresívny, nízko patogénny kmeň. Pri jarnom odchyte, keď vtáky migrujú z juhu na sever, bolo na vírus vtáčej chrípky pozitívnych už 30 percent testovaných vtákov. V súčasnosti sa zisťuje o aké subtypy ide.
Vedci týmto vyvracajú teóriu ochranárov, že migrácia vtákov neovplyvňuje rozšírenie vírusu chrípky. "No odstrel voľne žijúcich vtákov, ktorý odporučilo ministerstvo pôdohospodárstva, rozvinutiu vtáčej chrípky rozhodne nezabráni. Jediným riešením je pripraviť sa na ňu," dodala Betáková.
(dro)