kultúry. Nezostane však len pri výzve.
Všetky stany a šapitó by mali mať Európou schválené technické parametre. Dôvodom nie je podľa predkladateľky výzvy Doris Peckovej zviazať cirkusantov obmedzeniami. "Naopak, vytvorenie spoločných technických noriem uľahčí premiestňovanie cirkusov v členských štátoch," uvádza sa v správe.
Keď sa o nových snahách Európskeho parlamentu dozvedel Jiří Berousek, majiteľ rovnomenného cirkusu, nebol vyložene proti. Vlastne ho potešilo, že sa o jeho povolanie zaujímajú až v Bruseli. S rovnakými rozmermi cirkusov nemá problém. "Deväťdesiat percent európskych cirkusov pochádza z Talianska, a tak už technicky zladené sú," hovorí. Hlavnú starosť majú europoslanci o to, aby deti kočovníkov mali prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Pretože dosiaľ únia do oblasti škôl nezasahuje, správa vyzýva členské krajiny, aby pre dobrý vývoj týchto detí spolupracovali. A Európska komisia by mala prispieť na rôzne dištančné formy výučby. Berousek pripúšťa, že školská dochádzka je problém. Radšej preto zamestnáva artistov bez detí. On sám ako malý chlapec mal vlastného učiteľa, na ktorého prispievalo ministerstvo kultúry.
S podnetom týkajúcim sa cirkusov prišla nemecká pravicová poslankyňa Doris Packová. Európski poslanci si totiž môžu vymyslieť akékoľvek témy, vypracovať o nich správu a predložiť ju parlamentu. Ak teda bude niekto chcieť, aby sa viac ako sedemstočlenný zbor zaoberal problémami prevádzkovateľov kolotočov, nič mu v tom nebráni.
JOHANNA GROHOVÁ,
Brusel