Na východe Slovenska chýba infraštruktúra. Kraje chcú, aby sami mohli smerovať peniaze z eurofondov do jej výstavby. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRUESL, BRATISLAVA - Slovenské regióny sa sťažujú, že im ich vláda bráni v lepšom prístupe k európskym fondom. Všetky peniaze z EÚ rozdeľujú tamojšie ministerstvá iba podľa sektorov a bránia vytvoreniu regionálneho programu, v ktorom by o umiestňovaní peňazí rozhodovali samotné kraje. Novinárom to v stredu v Bruseli povedali zástupcovia Košického a Prešovského kraja.
Regióny navrhujú, aby 22 percent tejto sumy dostali na starosť samy. Argumentujú, že poznajú lepšie miestne problémy a vedia presne, do čoho treba investovať. Regionálne rozdeľovanie peňazí sa navyše podľa nich osvedčilo v Českej republike, Poľsku i Maďarsku.
"Sme pripravení a prostriedky by sme dokázali lepšie využiť," povedal predseda Košického kraja Rudolf Bauer. Podľa neho nie je možné, aby štát na kraje previedol množstvo kompetencií v oblasti školstva, zdravotníctva, kultúry alebo správy ciest, ale nedal im možnosť výraznejšie sa podieľať na rozdeľovaní unijných peňazí, ktoré sú zamerané hlavne na rozvoj regiónov.
Martin Urmanič, hovorca ministra Pála Csákyho, ktorý koordinuje toky európskych peňazí, zmenu súčasného systému odmietol a vysvetlil aj prečo: "V prvom rade ministerstvá žiadne peniaze nerozdeľujú. Rozhodujú o nich komisie, kde majú po tretinovom zastúpení štát, tretí sektor a aj samosprávy," povedal Urmanič. Upozornil, že kritika prichádza práve z regiónov, ktoré čerpajú najmenej peňazí, pretože predkladajú najmenej projektov.
Miestni politici odmietajú argumenty, že by kraje nemali dostatok kvalifikovaných ľudí na správu programov. "Vedeli by sme sa veľmi rýchlo pripraviť," povedal Alexander Ernst z Prešovského kraja s tým, že by veľa vecí chceli robiť inak. Kraje by napríklad rady zaviedli "predvýber" projektov. Dnes je údajne bežné, že veľa samospráv pripraví za státisíce korún nákladnú dokumentáciu, ale potom so svojím projektom neuspeje. Predbežný výber by mohol naznačiť, či má daný zámer šancu.
Na presadenie väčšieho vplyvu už slovenským regiónom nezostáva veľa času. "Na začiatku budúceho roka už bude na zmeny neskoro," zhodujú sa. Šéfovia krajov napriek tomu veria, že sa im podarí vládu presvedčiť.
Slovensko by podľa predbežných návrhov mohlo v rokoch 2007 až 2013 získať z unijných fondov okolo desať miliárd eur, teda asi 390 miliárd slovenských korún.
Slovensko si od unijných fondov sľubuje predovšetkým pomoc pre najchudobnejšiu časť krajiny. Hlavne juh a východ Slovenska sa stále potýka s obrovskými ekonomickými problémami. V mnohých regiónoch presahuje nezamestnanosť 20 percent, medzi početnou rómskou populáciou je ešte omnoho vyššia. Chýbajú základné sociálne služby i dopravná infraštruktúra. "Kým kraj má asi 2000 kilometrov ciest, v porovnateľne veľkom Juhočeskom kraji je to asi 5000 kilometrov," uviedol jeden príklad za všetky Bauer. (čtk, jj)