Národná rada Úrad vlády Prezidentský palác Banská Bystrica Dolná Mičiná |
Nitriansky kraj
Na rozdiel od ústredných slovenských úradov sú dediny na vlajku Európskej únie hrdé. Vo väčšine dedín našli miesto na nový stojan, alebo stožiar. Vlajky si zháňajú starostovia sami.
V Nitrianskom kraji však platí, že počet vlajok únie sa zvyšuje, čím sú obce bližšie k hraniciam s Maďarskom. Na obecných budovách v okresoch Nové Zámky a Komárno je európska vlajka samozrejmosťou. Veje vo Svätom Petre, Veľkom Kýre, Imeli, Semerove či v Bajči. Vyvesili ju na úrad aj v Martovciach, kde žije len 770 obyvateľov. "Sme pyšní na vstup Slovenska do únie," hovorí starosta Martoviec Ján Kiss.
"Na národnostne zmiešaných územiach sú ľudia európskejší," vysvetľuje prednostka Hurbanova Adriana Kasášová. "V Európskej únii sa cítia byť rovnako doma ako na Slovensku."
Aj v Nitre vlajka visí na mestskom a krajskom úrade, ale v samotnom okrese už je to skôr výnimka. Pred Obecným úradom v Branči v okrese Nitra visí iba slovenská. "Európsku vlajku vztýčime cez obecné oslavy," hovorí starosta Eduard Gulka. To isté robia v Cabaji-Čápore, v Alekšinciach či Hruboňove. V Ivanke pri Nitre nemajú európsku zástavu, lebo im ju ukradli.
Záhorie
Záhorie je vlajkami únie posiate. Starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič si ju doniesol z Rakúska. Jeho dedinu oddeľuje od rakúskej obce Angern len rieka Morava, cez ktorú premáva kompa - vďaka peniazom z únie. "Je úplná samozrejmosť, že na obecnom úrade visí vedľa slovenskej aj vlajka únie," hovorí Šimkovič. Váži si, že Slovensko je v únii.
V neďalekej obci Láb dali k dvom stožiarom pre slovenskú a obecnú vlajku primontovať tretí - pre vlajku únie. Podobne to vyriešili v ďalších dedinách v okolí.
V záhorskej dedine Sološnica visia obe vlajky vysoko na nových stojanoch na stene obecného úradu, aby ich ľudia nekradli. "Jedna vlajka stojí od päťsto korún vyššie, kupujeme ich od Textilanky Gajary," hovorí starostka Mária Hirthová.
Starostka nechce veriť, že na Úrade vlády vlajka únie nie je. "To hádam ani nie je možné, veď sú také prísne predpisy," hovorí prekvapene.
Banská Bystrica a okolie
V Banskej Bystrici sú európske vlajky na všetkých úradných budovách, ale v okolitých obciach to už pravidlom nie je.
Starosta malej obce Dolná Mičiná Ondrej Hudec dal európsku vlajku vyvesiť. "Pokladali sme to po vstupe za potrebné. Nie je problém ju zohnať a nestojí veľa," hovorí. Pár kilometrov od úradu hlási tabuľa s hviezdičkami, že obecnú stavbu realizujú s prispením Európskej únie.
V oveľa väčšej dedine Očová, neďaleko Zvolena, visí na obecnom úrade iba štátna vlajka. Prednostka Anna Pivolusková si myslí, že ak štát odporúča obciam, aby európske vlajky viseli na úradoch, "mal by im ich kúpiť". V Očovej si síce vlajku kúpili, ale zatiaľ ju nevyvesili. "Máme dosť iných starostí, tak sme sa zástavou zatiaľ nezaoberali," povedala Pivolusková.
Zástavu Európskej únie nemali ani v obci Sebedín-Bečov a v ďalších obciach.
Trenčín a okolie
V Trenčíne visia vlajky Európskej únie na každom úrade, platí to aj o neďalekej dedine Zamarovce. V obci Skalka nad Váhom viseli nad vchodom obecného úradu len štátna a obecná vlajka. (rf, bej, wm, mp)
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ,
MICHAL PIŠKO, JANA BEŇOVÁ,
JÁN KROŠLÁK, RICHARD FILIPKO
FOTO |
FOTO |
FOTO |
FOTO |