Skladačka fotografií Trenčianskeho hradu zachytáva rozpad hradného múru. Prvá fotografia (vľavo hore) bola vyhotovená v novembri 2002 a ukazuje vo vyznačenom kruhu mokrú škvrnu na múre. V marci 2003 táto časť múra spadla, zrútilo sa opevnenie v dĺžke 30 metrov s hmotnosťou viac ako 1100 ton. Druhá fotografia (vľavo dole) z januára 2005 zachytáva múr už so zrútenou prvou časťou. Tretia fotografia (vpravo hore) z 18. mája 2005 vo vyznačenom kruhu ukazuje na novú dieru, ktorá vznikla 15. mája 2005. Zo spodnej časti opevnenia vypadlo vtedy 15 kubických metrov muriva. Posledná z fotografií (vpravo dole) zachytáva stav zo včerajška, keď vypadla ďalšia časť muriva. FOTO - TASR |
TRENČÍN - Z poškodeného opevnenia Trenčianskeho hradu sa včera ráno zrútila ďalšia časť. Podľa riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej odpadla časť plášťa múru, ale podhradie ohrozené nebolo. Kamene sa nedostali ani k vybudovaným oceľovým zábranám.
"Nikomu sa nič nestalo," povedala Babičová. Podľa nej je havária dôkazom, že múr je "skutočne silno narušený". O uzavretí hradu neuvažujú, pretože najnebezpečnejšia koruna hradného múru je už rozobraná.
Statik Jozef Závacky povedal, že spadol väčší objem muriva ako v roku 2003, keď sa hradný múr začal rúcať. Vtedy vypadlo z opevnenia približne 35 kubických metrov muriva.
Hradný múr rozoberajú horolezci firmy Vertical. "Ráno, keď si chalani chystali veci na múre, tak to zrazu ruplo a celá časť múru, ktorú sme mali rozoberať, odpadla," povedal konateľ firmy Milan Packo. Práce na rozoberaní múru podľa neho budú pokračovať.
Podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Evy Gazdíkovej havária znamená, že by mohol byť rozobraný celý poškodený múr až po najbližšiu vežičku. "Bude treba schváliť ďalšiu úroveň asanácie múru," povedala o postupe pamiatkarov. Do pondelka by mali byť známe ďalšie merania, ktoré spresnia, v akom stave sa múr nachádza. "Vyzerá to tak, že z múru sa stále menej a menej podarí zachrániť" povedala Babičová. (tasr)