FOTO - REUTERS |
Pár hodín predtým povedal v libanonskom rádiu: "Verím, že toto je posledné vyhlásenie, ktoré som mohol urobiť." Tvrdil, že robil všetko pre Sýriu, a odmietol obvinenia, že bral úplatky.
Kanaanovi pravdepodobne hrozilo oveľa závažnejšie obvinenie. Podľa arabských médií bol zapletený do februárového bombového atentátu na libanonského expremiéra Rafika Harírího. Tvrdí to vraj správa vyšetrovateľa OSN, ktorý ministra vypočúval. O dva týždne ju predstavia v Bezpečnostnej rade OSN. Ak skutočne potvrdí, že za vraždou bola Sýria, hrozia Damasku ďalšie sankcie.
Minister Kanaan mal priamy dosah na sýrske tajné služby a viac ako dvadsať rokov pôsobil ako šéf spravodajskej služby v Libanone. Podľa blízkovýchodných expertov sa podieľal na fiasku izraelsko-libanonskej dohody o prímerí z roku 1983 aj na vypovedaní kresťanského generála Michela Aúna z krajiny. Tento rok mu Američania zmrazili účty, aby "nemohol podporovať sily, ktoré destabilizujú región".
Libanončania boli od začiatku presvedčení, že Harírího dala zabiť Sýria. Požadoval odchod sýrskych vojsk z Libanonu. Po jeho smrti sa začala v krajine cédrová revolúcia. Skončila sa vtedy, keď krajinu opustil posledný sýrsky vojak.
Kannan sa zastrelil zopár hodín predtým, ako televízia CNN odvysielala rozhovor so sýrskym prezidentom Bašarom Assadom. Politik, ktorý sa zvyčajne pre médiá nevyjadruje, silne odmietol podiel Sýrie na vražde Harírího. Zároveň povedal, že ak sa ukáže, že niekto zo Sýrie bol do prípadu namočený, bude postavený pred súd. V diplomatických kruhoch, citovaných agentúrou AP, panuje presvedčenie, že Sýria vo vražde figurovala, otázka je len to, do akej miery v nej pôsobil sám prezident. V autokratickom režime, kde sú kľúčové posty obsadené Assadovou rodinou, je však takmer nemožné, aby sa prípad netýkal aj jeho. (mik)