Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany si nerobí veľké starosti z varovaní, ktoré prichádzajú z Bruselu. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Maďarský forint bude existovať určite dlhšie, než slovenská alebo česká koruna či poľský zlotý. Vláda v Budapešti totiž dala prednosť predvolebnému boju pred prípravou ekonomiky na spoločnú európsku menu. Hoci za svoje rozhadzovanie verejných peňazí žne kritiku doma aj v Bruseli, namiesto nápravy si hľadá cestičky, ako obyvateľov presvedčiť, že forint je v podstate tiež dobrý.
Zlý príklad
"Sme znepokojení vysokou úrovňou tohtoročného schodku v maďarskom verejnom rozpočte," povedal v utorok po stretnutí európskych ministrov financií eurokomisár pre menové záležitosti Joaquin Almunia. Mal na mysli predovšetkým skokovitý nárast odhadovaného schodku verejných financií v tomto roku. Pôvodný plán maďarskej vlády počítal so schodkom 3,6 percenta hrubého domáceho produktu. Plán sa však revidoval na 6,1 percenta, čo je viac ako dvojnásobok hranice, ktorú povoľujú európske dohody. Budapešť zvýšila aj odhad budúcoročného schodku z 2,9 na 4,7 percenta.
Varovania adresované Maďarsku boli preto jedným z hlavných výstupov utorkovej schôdzky európskych ministrov financií a sú len predzvesť toho, čo si Budapešť bude musieť vypočuť v budúcnosti. Podľa nemenovaného diplomatického zdroja z Bruselu ministri nazvali krajinu "zlým príkladom pre celú európsku 25" a je možné, že Maďarsko bude prvou európskou krajinou, ktorej Brusel pre vysoké diery v štátnom rozpočte zastaví tok peňazí z fondu súdržnosti. Európska komisia do konca októbra spíše svoje odporúčania budapeštianskej vláde, o uložení sankcií sa však zatiaľ oficiálne mlčí. "Možnosť uvalenia sankcií tu skutočne je, ale zatiaľ si ju netrúfam predvídať," povedal pre ČTK diplomat z Bruselu.
Zbohom euro
Maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány si zo zdvihnutého prsta Bruselu nerobí ťažkú hlavu. Pochopil, že pri dnešnom stave verejných financií krajina nemá šancu prijať euro v pôvodne plánovanom roku 2010, a tak sa sústredil na obhajovanie forintu. Maďarsko podľa svojho premiéra "nemá dôvod prirýchlo utekať od národnej meny za akúkoľvek cenu". Gyurcsány si pritom vlani sadal do premiérskeho kresla s predsavzatím, že krajina už nikdy neprekročí Európou stanovený maximálny deficit troch percent HDP. Po roku jeho vládnutia sa euro vzdialilo Maďarsku až niekam za rok 2013.
Odďaľovanie eura bude mať pre krajinu zásadné dosahy. Denník Népszabadság podľa TASR citoval odhady maďarských expertov, podľa ktorých bude vinou kurzového rizika a ďalších vplyvov ekonomika pri neskoršom zavedení eura chudobnejšia v prepočte o 55 miliárd korún a 0,5 až 1,5-percenta hospodárskeho rastu. Maďarská centrálna banka považuje nadmerný deficit za hrozbu pre stabilitu forintu i úrokových sadzieb. Tie sú dnes najmenej dvojnásobne vyššie, než napríklad v Česku alebo na Slovensku.
Kroky Gyurcsánya pred budúcoročnými voľbami však namiesto plnenia maastrichtských kritérií na prijatie eura smerujú k získavaniu voličov. Pripravil ľudí na rozsiahle znižovanie daní, ktoré sa nesie presne v duchu "bohatým zobrať, chudobným pridať". Pri nulových škrtoch v rozpočte by takéto daňové zmeny ešte viac prehlbovali nerovnováhu v rozpočte. Aj preto mu európski ministri financií odporučili plány radšej prehodnotiť. "Maastrichtské kritériá sú tu pre nás, a nie my pre ne," odkázal maďarský premiér Gyurcsány.
Zavádzanie eura v štátoch V4
Slovensko 2009
Česko 2010
Poľsko 2010
Maďarsko 2014