Spoločnosť Tower Automotive zamestnáva v Malackách osemsto ľudí. Snímka zobrazuje výrobu autosúčiastok na autá Porsche Cayenne a Volkswagen Touareg v zváračskej hale. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Od soboty je pod ochranou amerického konkurzného súdu koncern Delphi. Jeho slovenská pobočka u nás patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom. V senickom závode Delphi Slovensko na výrobu elektrotechniky do áut pracuje vyše dvetisíc zamestnancov.
V rovnakej situácii ako Delphi je aj ďalšia americká korporácia - Tower Automotive. Tá je v Spojených štátoch pod ochranou konkurzného súdu už od februára. Tower Automotive ako dodávateľ bratislavského Volkswagenu zamestnáva v Malackách osemsto ľudí.
Kým americké materské koncerny krachujú, ich slovenským pobočkám sa darí. "Pracovníci budú pracovať v nezmenenom režime ako dosiaľ, budú dostávať mzdu v rovnakej výške a v riadnom termíne," ubezpečuje personálny riaditeľ senickej spoločnosti Ivan Dubovan. Delphi Slovensko plánuje do konca roka prijať desať nových zamestnancov.
Darí sa aj slovenskej pobočke Tower Automotive. Spoločnosť neplánuje prepúšťať a výroba v Malackách beží bez problémov. Problémy materskej firmy v Amerike však zabrzdili jej expanziu, keď negatívne správy spoza Atlantiku odplašili potenciálneho odberateľa autosúčiastok, ktorým mala byť KIA Motors v Žiline.
Na Slovensko mieri aj ďalšia americká firma, ktorá má doma problémy. Visteon stavia prevádzku v Nitre a budúci rok v nej plánuje zamestnať šesťsto ľudí. Svoje investičné zámery nezmenil ani napriek klesajúcemu obratu a hroziacej platobnej neschopnosti doma v Amerike. Koncernu na pomoc prispela automobilka Ford, ktorá má naň úzke väzby.
Problémy výrobcov autosúčiastok spôsobila kríza na automobilovom trhu začiatkom tohto desaťročia. Koncerny Delphi a Tower Automotive v súčasnosti využívajú súdnu ochranu pred veriteľmi počas riešenia svojich problémov. Ich neamerické pobočky však pod ochranou nie sú a pracujú ďalej v normálnom režime.
Počas trvania ochrany spoločnosti pristúpia k reorganizácii s cieľom zefektívniť svoje ďalšie pôsobenie. Spoločnosti Delphi uplynie ochrana pred veriteľmi v polovici roku 2007, kalendár koncernu Tower Automotive ešte nie je známy.
Slovenské pobočky problémových amerických korporácií sú zatiaľ mimo akéhokoľvek ohrozenia. "Nízke výrobné náklady oproti bohatším krajinám nám zaručujú istý stupeň imunity voči negatívnym dosahom poklesu dopytu," myslí si šéfekonóm ING Bank Ján Tóth. "Ak má výrobca závody, napríklad, v Nemecku a na Slovensku, tak v prípade útlmu dopytu logicky zníži výrobu v tej drahšej krajine," vysvetlil ekonóm.