BRATISLAVA - O štyroch vraždách v kauze kyselinári súd vie, ale bolo ich zrejme viac. Nasvedčujú tomu viaceré výpovede, ktoré odzneli pred senátom Špeciálneho súdu.
Ako prvý to minulý týždeň tvrdil Peter L., ktorý je obžalovaný z pomáhania pri vraždách. Zabezpečoval nádoby a kyselinu, v ktorej končili mŕtvoly. Povedal, že vo firme, ktorú mal spolu so šéfom skupiny Františkom Mikerom, videl množstvo ľudí, ktorí pripomínali bezdomovcov. Je možné, že to boli ďalšie biele kone - nastrčení konatelia, na ktorých účty prichádzali milióny z podvodov. Po čase sa ich zbavovali.
Včera pred súdom svedčila vdova po Mikerovi, ktorého nakoniec tiež zavraždili. Jej manžel mal ešte v roku 1999 stánok so zeleninou. "Začalo sa mu dariť od leta 2000," povedala. Vtedy sa začali podvodné obchody, na ktorých skupina na úkor štátu zarobila vyše sto miliónov.
Mikerová povedala, že o obchody sa radšej nezaujímala. Od manžela sa však niečo dozvedela. Týždeň pred svojím zmiznutím sa jej priznal, že chceli niekoho zabiť. Ešte predtým jej prezradil, "že kopali s Rasťom Š. a Rasťo pritom stratil prsteň". Mikerová si myslí, že kopali jamu pre mŕtvolu. Manžel jej vraj tiež povedal: "Nie je ľahké kopať, keď Jozef leží vedľa a dávať pozor, či niekto nejde". Výraz Jozef skupina používala ako všeobecné označenie nejakej osoby.
Kyselinári nie sú nenapraviteľní
Priemerne inteligentné a psychopaticky štrukturované osobnosti. Takto súdni znalci s drobnými odchýlkami charakterizujú kyselinárov. "Nie sú úplne nenapraviteľní," povedal súdny znalec, ale po chvíli na otázku sudcu dodal, že recidívu "nemožno vylúčiť ani u jedného".
Protipólmi v skupine boli podľa znalcov Jozef K. a Peter L. Prvého charakterizovali ako nadpriemerne inteligentného a dominantného človeka s "nedostatočne vypestovanými vyššími citmi". Druhého považujú za osobu, ktorá sa nechá ľahko podriadiť inými, s intelektuálnymi schopnosťami "na dolnom pásme priemeru".
Senát zaujímalo, aká je šanca na prevýchovu u ľudí, ktorí si vinu nepriznávajú. Znalkyňa povedala, že je väčšia pravdepodobnosť, "že nebude páchať trestnú činnosť človek, ktorý sa prizná a oľutuje to". (rp)