Kým o tom rozhodovali súdy, rodič sa podľa Ľubomíry Miklovičovej z ministerstva spravodlivosti k výživnému nedostal tak rýchlo. Keď exekútor dostane návrh na exekúciu výživného, musí ju vymáhať prednostne. "Naším cieľom je, aby dieťa alebo iná osoba dostala výživné čo najskôr," hovorí Miklovičová.
Právničky a sudkyne majú trochu iný názor. "Táto zmena je úplne v rozpore s tým, že štát má garantovať ochranu práv detí," hovorí šéfka Národnej asociácie sudkýň Daniela Baranová. Argumentuje, že rodičia, ktorí sa domáhali výživného na súde prostredníctvom výkonu rozhodnutia, boli oslobodení od súdnych poplatkov a pomohli im aj so spísaním návrhu. Teraz budú exekútorovi platiť preddavky, aby si boli istí, že sa bude prípadu venovať. Podľa Baranovej hrozí, že ak exekútor rodiča nenájde, alebo zistí, že sa napríklad odsťahoval do zahraničia, bude žiadať úhradu exekučných nákladov. Prekáža aj to, že ministerstvo neurobilo "k takému veľkému zásahu informačnú kampaň", napríklad nevysvetlili, že preddavky exekútorovi netreba platiť.
Dnes exekútori žiadajú asi 20 percent z vymáhanej sumy, polovicu treba zaplatiť ako preddavok. Vymáhanie výživného je však od preddavku oslobodené, čo má podľa ministerstva zabezpečiť, aby aj ľudia s nízkymi príjmami mohli žiadať o výživne cez exekúciu.
Podľa právničky Ivety Rajtákovej sa postavenie rodičov, ktorí sa snažia získať nezaplatené výživné, zmenou "nijako nezlepší", lebo ak doteraz mali dve možnosti - teda výkon rozhodnutia aj exekútora, teraz sa im možnosti zúžili. Súdny výkon rozhodnutia bol podľa nej efektívnejší vtedy, ak rodič, čo sa domáhal nezaplateného výživného, vedel, kde neplatič pracuje, oznámil to v návrhu na výkon rozhodnutia a súd vedel aj do dvoch týždňov nariadiť zrážky zo mzdy. V prípade, že neplatiaci rodič nepracoval a ten, kto sa výživného domáhal, o ňom nemal nijaké správy, bola efektívnejšia exekúcia.