V júli 2002 napadli Hermana Oláha, ktorý bol na prechádzke v bratislavskej Karlovej Vsi s vnučkou, dvaja mladíci. Zrazili ho na zem, kopali do neho a nadávali mu do "špinavých čiernych Cigánov". Keď ich prosil, aby prestali, bili ho ešte viac. Oláh podal trestné oznámenie 8. augusta a oboch páchateľov identifikoval, policajtom dokonca udal miesta ich trvalého bydliska a uviedol svedkov incidentu. Polícia začala trestné stíhanie až 13. februára 2003 a vyšetrovanie dodnes nedokončila.
Polícia sa pred súdom bránila tým, že jeden z vyšetrujúcich policajtov išiel na rodičovskú dovolenku, druhý dal výpoveď, a preto sa vyšetrovanie predlžovalo. Predseda senátu Ľubomír Dobrík argument neuznal.
Policajti mali podľa Dobríka znalecké posudky aj informáciu o páchateľoch, napriek tomu voči jednému vzniesli obvinenie až po roku, voči druhému po 20 mesiacoch. Podľa Dobríka je zrejmé, že policajti zanedbali povinnosť "uskutočniť rýchle, nestranné a efektívne vyšetrovanie".
Polícia tým podľa súdu porušila ľudské práva Hermana Oláha. Ako "ústavne neakceptovateľný" vníma aj postup vyšetrovateľa úradu justičnej polície, ktorá prípad prevzala.
Ústavný súd si myslí, že útok na Oláha porušil aj medzinárodný dohovor proti mučeniu a najmä takéto prípady musia orgány "urýchlene a riadne vyšetriť". Senát však vylúčil, že by zdĺhavosť polície pri vyšetrovaní mala rasové pozadie, ako namietal sťažovateľ. (sen)