FOTO - ARCHÍV SME |
stupňom vzdelania a etnickými skupinami sú veľké rozdiely .
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že štúdia podľa neho vyvracia nepodložené tvrdenia, že v dôsledku reforiem chudobných pribúda. "Vyvrátila aj to, že sa dramaticky zhoršuje ich situácia, nie je to pravda," povedal.
Podľa sociologičky Kusej sa správe, "pripisuje väčší význam, ako si zaslúži". Správa, ako sa v nej píše, totiž neodzrkadľuje názory vedenia Svetovej banky, len jej autorov a medzi tými bol aj zamestnanec ministerstva práce. "Je preto chybou a trocha aj podvodom, ak si s ňou niekto robí vypchávky pre politické ramená a tvrdí, že Svetová banka reformy chváli."
Štúdia podľa Dzurindu poukázala na to, že niekdajšia štedrá, neadresná sociálna politika znižovala motiváciu zamestnať sa, prehlbovala odkázanosť na sociálny systém. Myslí si, že dnes niet pochýb, že reformovať túto politiku bolo správne, pričom "sa šetria peniaze, ktoré sme dovtedy dávali špekulantom, čo sa vyhýbali práci a nechceli pracovať".
Kusá úvahy typu, že "nezamestnanosť je výsledkom malej ochoty pracovať", považuje za ignoranciu sociálnej a ekonomickej štatistiky. Presvedčenie niektorých o tom podľa nej "výdatne ťaží z celkom primitívneho rasizmu a stredovekých predstáv o chudobe ako výsledku morálne pokriveného charakteru." (joč, mk, sp)