Ponechať aktivity SCD, ale zmeniť formu podpory. Pretransformovať štátom podporovanú príspevkovú organizáciu na neziskovú, ktorá by sa uchádzala o financie formou grantového systému ministerstva, ktoré je však dodnes hlavným bodom kritiky verejnosti (nepružnosť, neefektívnosť, nekoncepčnosť). Jedným z argumentov SCD je aj fakt, že v tejto chvíli nie je vypracovaná koncepcia fungovania kultúrnych inštitúcií vo forme neziskových organizácií a nie je utvorené ani legislatívne prostredie na takýto krok.
Ak nevznikne nová inštitúcia, presunúť doterajšie aktivity pod Slovenskú národnú galériu, alebo na inú organizáciu formou verejnej objednávky, kde sa však môžu nabaľovať ďalšie problémy (nepružnosť, netransparentnosť).
Dizajnéri
Nesúhlasia so zrušením SCD ako jedinej odbornej organizácie na podporu dizajnu, nesúhlasia s transformáciou na neziskovú organizáciu. Navrhujú hľadať riešenie, aby dizajncentrum mohlo fungovať štandardne ako vo všetkých vyspelých štátoch EÚ, teda ako nadrezortná inštitúcia, pretože podpora dizajnu je pre štát strategickým nástrojom zvyšovania prosperity krajiny, a to nielen z ekonomického hľadiska, ale rovnako z aspektu kultúry, civilizovanosti a vyspelosti krajiny.
Dizajnéri sa považujú za súčasť kultúry a kultúrna politika štátu má zastrešovať dizajn rovnako ako iné oblasti. Chcú upozorniť na to, že v rámci EÚ je dizajn kľúčovým slovom vo všetkých strategických a rozvojových materiáloch týkajúcich sa budúcej prosperity a konkurencieschopnosti EÚ. (kop)