PARÍŽ - Tri mesiace pred začiatkom Zimných olympijských hier v Turíne stúpa intenzita diskusií na tému postavenia dopingu v športe. Do polemík vstúpil svojimi nedávnymi výrokmi aj americký lyžiar Bode Miller a teraz sa k nemu pridala aj cyklistická legenda Eddie Merckx. Obaja sú zástancami benevolentnejšieho postoja k športovcom, ktorí dopovali.
Dvadsaťsedemročný majster sveta v super G a v zjazde Miller je za legalizáciu látky EPO, ktorá zvyšuje mieru fixácie kyslíka v červených krvinkách pretekára: "Som prekvapený, že v zjazdovom lyžovaní je to nelegálny prostriedok. Každú sekundu urobíte pri našom športe štyri až päť rozhodnutí. Na štart preto nesmiete nastupovať unavený. Pri zjazde je po dvoch minútach veľmi náročné udržiavať si koncentráciu. EPO by nám nepomohlo zvyšovať výkonnosť, ale naša koncentrácia by bola vďaka menšej únave vyššia a vyhli by sme sa tak riziku zranení."
Bývalý belgický päťnásobný víťaz Tour de France Merckx je presvedčený, že najnáročnejšie preteky sa dajú vyhrať aj čistým spôsobom. No pre športový denník L'Equipe dodáva: "Potrebujeme prehodnotiť definíciu pojmu doping, aby sme poznali jeho presné hranice. Podporujem boj proti drogám, ale nikdy nebudem súhlasiť s koncepciou nulovej tolerancie."
Práve tento nekompromisný prístup presadzuje predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. Napriek tomu však prvý muž olympijského hnutia stojí teraz pred paradoxnou úlohou - zjemniť tvrdé protidopingové zákony platné v Taliansku - krajine, ktorá bude vo februári hostiť olympionikov z celého sveta. Túto otázku by chcel Belgičan nastoliť už na novembrovom stretnutí s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, aby sa potenciálni hriešnici vyhli pobytu v talianskych väzniciach. Talianske zákony totiž posudzujú užívanie dopingu ako trestný čin.
"MOV sa obáva policajných razií v olympijských dedinách," povedal vládny splnomocnenec pre turínske ZOH Mario Pescante. "Som proti tomu, aby sa dopujúci športovci išli za mreže. Zákony by sa mali zamerať na dodávateľov a lekárov. Dvojročný zákaz činnosti je pre športovca dostatočný trest," myslí si Pescante.
Najznámejší dopingoví hriešnici medzi pretekármi v zimných športoch sú z posledného obdobia bežci na lyžiach Mühlegg a Danilovová, ktorých na ZOH 2002 usvedčili z pužívania darbepoietínu, látky príbuznej EPO, a obaja museli vrátiť svoje zlaté medaily. (sita, afp)