Róbert Vittek, autor vyrovnávajúceho gólu v prvom zápase s Ruskom v Moskve (1:1), a so 6 gólmi najlepší slovenský strelec v prebiehajúcej kvalifikácii. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL |
Slovensko má reálnu šancu prebojovať na veľký futbalový šampionát, dokonca ten najväčší - svetový. Prvý raz majú naši futbalisti všetko vo vlastných rukách a nohách. Špekulácie o teoretických nádejách s krkolomnými výpočtami sú konečne nanič. Galisovi zverenci majú, tenisovou terminológiou povedané, výhodu podania na víťazstvo. Vo veľmi priaznivej pozícii - hrajú doma a stačí im remíza.
V danom okamihu hráme dnes proti Rusom zápas roka. V kvalifikácii nie je prvým, a verme, že ani posledným. Ak chcú ísť Slováci na majstrovstvá sveta v Nemecku, budú musieť po zvládnutí úlohy so zbornou hrať ešte dva zápasy roka - barážové. Súpera sa v priaznivom prípade dozvieme v piatok 14. októbra.
Takticky najlepší tím
Tréner nášho posledného súpera z Estónska Holanďan Jelle Goes pred sobotňajším zápasom na Tehelnom poli neoznačil slovenský tím v skupine za najkvalitnejší, ale jednoznačne za takticky najlepšie pripravený. V tom je veľkosť Galisovho výberu. Samotného kouča, celého podporného tímu i futbalistov. Každý si uvedomil, kam siahajú jeho schopnosti, ktoré stopercentne naplnil. Teda v priemere - v niektorých zápasoch sme mohli hrať lepšie, v iných sme sa prekonali.
Tréner Galis dostal svojich zverencov presne tam, ako uvažoval pred začiatkom eliminácie. Hovoril o druhej priečke a ťažko prekonateľnej portugalskej prekážke. Pravda, v kútiku duše veril v postup z druhej pozície. Slováci nemali k nemu ďaleko, ale vo futbale málokedy vyjdu predpoklady do bodky.
Straty bodov v Lichtenštajnsku a Lotyšsku boli bolestivé i zbytočné. Rovnako však Rusi iste nie sú takí slabí, aby pri taktickom výkone dostali v Lisabone sedem gólov. Tiež mohli zvíťaziť v Rige i doma s Portugalskom.
Základný kameň
v Moskve
Slovenskí fanúšik so stálymi sklonmi k negativizmu už akosi zabudol na veľmi dobrý výkon v Moskve, kde sme bojovali o remízu do konca. Vittek vyrovnal tri minúty pred koncom. To bol základný kameň dnešnej situácie, ktorú pravdaže musíme priaznivým výsledkom potvrdiť.
Úspech v dnešnom futbale určuje taktika a disciplína. Väčšinu krásnych a skutočne veľkých stretnutí prináša až vývoj v stretnutí, nečakané obraty, ba práve školácke chyby. Ak by ich AC Miláno neurobilo proti Liverpoolu za desať minút toľko, mohlo tohtoročné finále Ligy majstrov zostať síce pekným, ale bežným vyvrcholelením. A nie pamätným stretnutím na dlhé roky.
Dnešný futbal
je o disciplíne
Za všetky špekulácie jeden fakt. Oslňujúci futbaloví čarodejníci z Brazílie "umreli na krásu" na piatich svetových šampionátoch po sebe (1974 - 1990), až si uvedomili, že ku kumštu patrí aj taktika. Majstrovstvá sveta 1994 v USA vyhrali po bezgólovej remíze aj v predĺžení s Talianskom po penaltovom rozstrele.
Napriek tomu vypukol v Riu a Sao Paule i amazonskom pralese rovnaký futbalový karneval, ako po triumfe na MS 1958 či 1970, keď čarovali Pelé a spol.
Holandský tréner Estóncov Goes futbalu iste rozumie. Slovákov ohodnotil ako dobrých futbalistov pôsobiacich v solídnych kluboch silných líg. Toto vie iste aj Galis i samotní futbalisti.
Tiež si uvedomujú, že Rusi sú prinajmenej rovnako dobrí hráči, ktorí hrajú azda v ešte lepších tímoch.
Rozhodnutie na Tehelnom poli bude o taktike. Výhoda našej možnosti remizovať neznamená hrať na nerozhodný výsledok od úvodeného hvizdu. Východiskovú pozíciu však má súper evidentne horšiu - musí vyhrať. Tam je naša najväčšia šanca!
Pripomeňme si v tejto súvislosti senzačnú výhru Artmedie v Porte. Potugalský tím viedol a zľahostajnel. Za stavu 2:2 zrazu musel a inkasoval. Aj Rusi začiatok kvalifkácie podcenili, zmietali sa vo vnútornej kríze a chytajú zajaca za chvost. Galisovci napriek remízam v Lichtenštajnsku a Lotyšsku nepodcenili nič zásadné, v troch veľmi vážnych zápasoch sme otočili stav (doma s Lotyšskom, v Rusku a Estónsku). Slovensko má nesporne tím so srdcom a morálkou. To je naša najsilnejšia zbraň!
PETER FUKATSCH