Americký dolár pokračoval vo svojej púti k vyšším úrovniam oproti ostatným menám, keď oproti japonskému jenu zosilnel k úrovni 124,30 JPY/USD. Ešte ráno bol jen obchodovaný okolo úrovne 123,10 JPY/USD. Dolár prudko zosilnel aj oproti samotnému euru, a to prelomením úrovne 0,8920 USD/EUR, ktorá bola silnou hranicou podpory už počas niekoľkých uplynulých týždňov. Následne euro opätovne slablo a jeho pokles oproti doláru sa zastavil až na úrovni 0,8840 USD/EUR. Sklamanie zavládlo medzi európskymi investormi, ktorí očakávali zosilnenie eura po zasadnutí Federálneho rezervného systému.
Prekvapenie vzbudilo na trhu rozhodnutie švajčiarskej centrálnej banky, ktorá znížila hornú hranicu svojho pásma o 25 bodov. Dôvodom na posunutie pásma bola zvýšená neistota okolo budúceho ekonomického rastu a zároveň pozitívny inflačný vývoj. Okamžite sa objavili úvahy, že Európska centrálna banka je takto tlačená do podobného rozhodnutia, a preto sa pozornosť v nasledujúcich dňoch sústredí na komentáre čelných predstaviteľov tejto inštitúcie a samotné zasadnutie ECB.
Americký dolár prudko zosilnel oproti juhoafrickému randu k úrovni 8,0725 ZAR/USD, ale neskôr sa vrátil k hodnote 7,9875 ZAR/USD. Česká koruna zosilnela na štvormesačné maximum na úroveň 34,350 CZK/EUR po zverejnení dát o vývoji hrubého domáceho produktu. Ten vykázal v poslednom štvrťroku minulého roku rast 3,9 % na ročnej báze, hoci analytici očakávali rast o 2,4 %. Nemenej zaujímavé boli dáta o vývoji obchodného deficitu, ktorý dosiahol úrovne 8,64 miliardy, čo bolo menej ako očakávaných 10,1 miliardy CZK.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)