BRATISLAVA - Úspešná privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) bude pre ratingovú agentúru Fitch IBCA kľúčovým faktorom v rozhodovaní, či pridelí SR investičný rating. Za úspešný bude pritom Fitch IBCA považovať predaj 49 % akcií SPP za dve až štyri miliardy USD, čo je 10-20 % HDP. Riaditeľ divízie Fitch pre ratingy krajín a analytik pre SR James McCormack pre TASR povedal, že predaj SPP bude jasným signálom, že slovenská vláda dokáže zvládnuť náročnejší proces privatizácie a tým získať dostatočné finančné zdroje.
„Pridelením pozitívneho výhľadu máte už dnes viac ako 50% šancu na investičný rating. Privatizácia SPP bude veľmi dôležitým krokom, ktorý túto šancu výrazne zvýši,“ zdôraznil analytik Fitch. To, čo podľa neho môže Slovensku zmariť získanie investičného stupňa, je vysoký fiškálny deficit, ktorého úroveň Fitch v tomto roku odhaduje až na 6 % HDP.
Výsledná cena za SPP bude podľa Fitch závislá od štruktúry, v akej sa SPP predá, a od ďalšieho režimu regulácie cien plynu. „Dôležité je, či ako a kedy bude môcť SPP účtovať plyn za trhové ceny,“ uvádza Fitch vo svojej správe o Slovensku. Agentúra očakáva, že počas tohto a budúceho roka Slovensko získa z privatizačných príjmov približne štyri miliardy USD, no pripomína, že každý takýto odhad so sebou nesie veľkú dávku neistoty.
Hlavným rizikom, ktoré môže SR zabrániť získať investičný rating, je fiškálna pozícia. Fitch predpokladá, že fiškálny deficit za rok 2000 dosiahne 4,9 % HDP (3,9 % bez nákladov na reštrukturalizáciu bánk). Na tento rok predikuje agentúra dokonca prehĺbenie schodku až na 6 % HDP. Napriek tomu, že očakávaný deficit odráža časť nákladov na potrebnú reštrukturalizáciu bánk, reformu verejnej správy, náklady spojené so snahou o vstup do NATO a negatívne sa na ňom odrazí aj zníženie z príjmov právnických osôb na 29 % a zrušenie dovoznej prirážky, je jeho výška podľa Fitch hrozbou. „Taký vysoký fiškálny schodok je v rozpore so zabezpečením udržateľného rozvoja v strednodobom horizonte,“ upozorňuje Fitch.
Vysoký schodok verejných financií by mohol mať podľa agentúry negatívny vplyv aj na integráciu SR do EÚ. „Deficit sa vzhľadom na záujem SR vstúpiť do EÚ pohybuje zlým smerom v nesprávnom čase,“ uvádza agentúra. „Uvoľňovanie fiškálnej politiky v roku 2001 môže signalizovať oslabenie politickej vôle uskutočňovať nepopulárnu konsolidáciu a reštrukturalizáciu ekonomiky pred voľbami v roku 2002,“ uzatvára Fitch.
Slovensko má od agentúry Fitch pridelený najvyšší neinvestičný rating BB+ (dlhodobé devízové záväzky) a BBB+ (dlhodobé záväzky v domácej mene). (tasr)