Donad Tusk vyhral nad Lechom Kaczynským len veľmi tesne. Bude sa tešiť aj po druhom, rozhodujúcom kole? FOTO - SITA/AP |
Výsledok prvého kola prezidentských volieb v Poľsku nebol pre nikoho prekvapením. Do druhého kola sa dostali Donald Tusk z liberálnej Občianskej platformy s podporou 36,3 percenta a Lech Kaczynski z konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť s 33,1 percenta hlasov. Tretie miesto získal populistický vodca Sebaobrany Andrzej Lepper, ktorého volilo 15,56 percenta Poliakov, čo je štyrikrát viac ako pred piatimi rokmi, keď sa prvýkrát zúčastnil na prezidentských voľbách. Štvrté miesto získal s 10,1 percenta kandidát novovzniknutej ľavicovej strany Marek Borowski.
V druhom kole, ktoré bude o dva týždne, bude výsledok závisieť od voličov Marka Borowského a Andrzeja Leppera. Už dnes sa hovorí, že Kaczynski ľahšie získa podporu voličov Sebaobrany, ktorí pochádzajú prevažne z vidieka a teritórií východného Poľska. Donald Tusk sa bude snažiť pritiahnuť voličov, ktorí sa nezúčastnili na prvom kole a voličov Borowského.
Podľa Jaceka Kucharczyka z varšavského Inštitútu pre verejné otázky, väčšia časť tých, ktorí v prvom kole volili iných kandidátov, zostane doma. "Hlasy tých, ktorí sa rozhodnú voliť, sa rozdelia medzi Tuska a Kaczynského, ale viac na tom získa ten druhý," dodal. Kucharczyk zároveň zdôrazňuje, že pre viacerých Poliakov je vízia vládnucich bratov dvojiček neakceptovateľná. Podobne sa na to pozerajú ekonómovia. Šéf Občianskej platformy (PO) sa teší väčšej sympatií investorov ako jeho rival. Výhra Tuska by posilnila trhovú ekonomiku v štáte.
Tomasz šukowski, politológ z Varšavskej univerzity, tvrdí, že Občianska platforma má dva varianty kampane a podľa toho, ktorý variant zvolí, sa vyvinie jeho pozícia na politickej scéne "Platforma sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať v tvrdom útoku na Kaczynského, vďaka čomu v prezidentskom súboji môže zvíťaziť Tusk, ale ohrozí to vytvorenie vládnej koalície. V druhom prípade budú politici platformy opatrní v útokoch a prídu o prezidentský post, ale získajú dobrú pozíciu v stabilnej vláde".
Pre Poľsko bude najdôležitejší program, ktorý nová vláda pripraví a voľba prezidenta bude mať na to veľký vplyv. V prípade víťazstva Tuska nebude v budúcej koalícii Právo a spravodlivosť potláčať Občiansku platformu. V prípade výhry Kaczynského bude jeho strana vo vláde dominovať viac, čo môže zapríčiniť nedorozumenia medzi koaličnými partnermi a môže sa zopakovať situácia spred niekoľkých rokov, keď sa rozpadla koalícia Akcia volebná Solidarita a Únia slobody, práve pre príliš slabé postavenie menšieho koaličného partnera Únie slobody.
Výhra Tuska nad Kaczynským v prvom kole neznamená celkovú výhru, najmä ak si vezmeme Tuskove preferencie, ktoré stále klesali. Podľa Tuska však poľská tradícia ukazuje, že ten, kto vyhrá prvé kolo volieb, vyhrá aj druhé.
Publicistka týždenníka Polityka Janina Paradowska si myslí, že na druhé kolo príde viac voličov, pretože kampaň bude omnoho tvrdšia. Veľmi nízku účasť v prvom kole, necelých 50 percent, spôsobil podľa Paradowskej fakt, že žiadny z kandidátov nebol dostatočne silný.
Malý rozdiel medzi kandidátmi svedčí o tom, že Poľsko čakajú napínavé dva týždne, v ktorých bude rozhodovať každá maličkosť.
Autor: Małgorzata Wojcieszyńska pre SME