TRENČÍN - Bývalý šéf Leteckých opravovní Trenčín Miloš Husár dostal za rok 2004 v skutočnosti odmenu viac ako 5 miliónov korún. Ministerstvo obrany pritom v auguste tvrdilo, že odmena pre riaditeľa štátneho podniku bola 3,15 milióna. Hovorca Zenon Mikle dnes priznáva, že o ďalších dvoch miliónoch minister Juraj Liška ani zamestnanci ministerstva nevedeli. Mikle hovorí, že ako štatutár podniku si mohol odmenu zvýšiť z fondu odmien sám.
Za jedenásť mesiacov vo funkcii Husár dostal spolu s platom vyše 6,3 milióna korún. Zákazky, na ktorých opravovne robili, boli podľa predchádzajúceho vedenia dohodnuté už pred jeho príchodom. Po zverejnení 3,15-miliónovej odmeny Husár odmietol podpísať dodatok k pracovnej zmluve, ktorý spätne obmedzoval výšku odmien pre šéfov štátnych podnikov na pol milióna korún. Ministerstvo ho preto z funkcie odvolalo. Husár sa potom podľa Mikleho rozhodol dva milióny vrátiť. Na účet mu teda vo funkcii pribudlo iba niečo cez 4,3 milióna korún.
Odmenu 3,15 koruny dostal Husár na základe mandátnej zmluvy, podľa ktorej mohol riaditeľ štátneho podniku dostať až 10 percent zo zisku firmy. Opravovne vlani zarobili takmer 105 miliónov korún a šéf sekcie vyzbrojovania na ministerstve rozhodol, že Husárovi treba vyplatiť viac ako tri milióny. Podľa zmluvy mal nárok na viac. "O ďalších dvoch miliónoch, ktoré si Husár pridelil sám, sa minister dozvedel až po medializácii trojmiliónovej odmeny," povedal Mikle. Skutočnú výšku odmeny Liškovi podľa Mikleho priznal Husár až po návrhu na odvolanie, s tým, že dva milióny vráti.
"Minister rozhodol, že pri akomkoľvek zisku budú mať riaditelia štátnych podnikov nárok na odmenu najviac pol milióna korún. Celá záležitosť je pre nás tým uzatvorená," dodal Mikle.
Husár sa k odmenám vyjadriť odmietol. Ďalšie zhruba dva milióny korún však podľa Mikleho vyplatil širšiemu vedeniu podniku. Letecké opravovne Trenčín tak na odmeny minuli asi sedem miliónov korún. (mp)