DUBLIN - Írski poľnohospodári bijú na poplach. Írsko sa včera stalo štvrtou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorú zasiahla nákaza slintačky a krívačky. Po Veľkej Británii, Francúzsku a Holandsku zasiahla choroba dobytka írsku ovčiu farmu neďaleko hraníc so Severným Írskom.
„Výsledky dvoch vzoriek zo stáda v grófstve Louth potvrdili prítomnosť slintačky a krívačky,“ povedal írsky premiér Bertie Ahern v parlamente. Úrady nechali okamžite všetky zvieratá na farme zabiť.
Poľnohospodárstvo je totiž v Írsku dôležitým odvetvím, ktoré sa desiatimi percentami podieľa na tvorbe hrubého domáceho produktu a zamestnáva jedenásť percent obyvateľstva.
Krajina zaviedla prísne opatrenia na ochranu pred rozšírením slintačky a krívačky z Británie a Severného Írska, odkiaľ sa epidémia pravdepodobne rozšírila. Reštrikcie sa pritom nevzťahovali iba na približne 850 fariem po celej krajine, ale aj na spoločenské podujatia. Z obavy pred šírením choroby boli napríklad zakázané aj oslavy sviatku Dňa sv. Patrika.
Po tom, čo Holandsko zaznamenalo v stredu prvé prípady slintačky a krívačky, sa v krajine rozbehlo intenzívne vyšetrovanie. Pod drobnohľadom úradov sú štyri farmy v provincii Brabant. Na tamojšie statky sa dostali írske teľatá, ktoré priviezli z francúzskej provincie Mayenne postihnutej epidémiou slintačky a krívačky.
Belgičania sa včera rozhodli usmrtiť všetky zvieratá, ktoré doviezli zo susedného Holandska. Rozhodli sa tak po tom, čo v krajine tulipánov v stredu zaznamenali výskyt nebezpečnej choroby. (peb, reuters, tasr)