Indickej žene z mesta Uri zostala z jej domu len strecha. FOTO- REUTERS
Malo silu 7,6 magnitúdy, trvalo tri minúty a podľa viacerých predstaviteľov ide o najhoršiu katastrofu v oblasti za posledné desaťročia. Asi 45 menších otrasov bolo cítiť aj v Bangladéši.
Počty obetí rástli každú hodinu. Pakistan priznával 20 až 30-tisíc mŕtvych, podľa lokálnych úradov len v najviac postihnutom Kašmíre zomrelo do 30-tisíc ľudí. Aj z toho vyplýva, že konečné číslo mŕtvych bude ešte vyššie. Zranených včera rátali na desaťtisíce.
Do niektorých horských okresov sa záchranárske tímy nedostali vôbec a nemajú s nimi ani spojenie. Podľa svetových agentúr v Kašmíre zmizli celé dediny hlinených domčekov so strechami z preglejky, poničené je aj hlavné mesto provincie Muzaffarábád. Pováľané sú vládne budovy, školy, obchody aj mešity.
V Pakistane ľudia holými rukami prehrabávali trosky a hľadali svojich príbuzných. "Naši príbuzní tam kvília, ale počuť ich čoraz slabšie," povedal agentúre AP Sakíb Swati z oblasti Balakot. Miestni ľudia sa sťažujú, že ani včera tam nedorazila žiadna pomoc. Balakot je pritom len 60 kilometrov od hlavného mesta Islamabad. Tam spadla jedna výšková budova, inak je mesto podľa svedkov v poriadku.
Obyvatelia Balakotu nemajú ani náradie, aby mohli vykopať hroby a pochovať svojich mŕtvych. Detské mŕtvoly ležali na zemi, rodičia nenašli ani kúsok látky, aby ich prikryli. Vláda prezidenta Parvíza Mušarráfa tvrdí, že robí čo môže. Do postihnutých miest posiela helikoptéry so základnou pomocou, ale podľa humanitárnych pracovníkov to nestačí. Mušarráf vyzval svetové spoločenstvo, aby neváhalo a Pakistanu čo najskôr pomohlo. Doslova povedal: "Čím skôr, tým lepšie."
V hroznej situácii sú tí, čo prežili. V horách už v noci mrzne, cez deň husto prší a ľudia musia spať vonku, bez prikrývok a často bosí. Je medzi nimi veľa detí. K dispozícii nie je pitná voda, čo desí hygienikov a lekárov, ani elektrina.
Veľké materiálne škody a okolo 500 obetí zaznamenala aj India. Napriek tomu ponúka pomoc Pakistanu. Viacerí pozorovatelia tvrdia, že obe znepriatelené krajiny nebývalo srdečne spolupracujú pri záchranných prácach v rozdelenom Kašmíre. "Určite to pomôže mieru. Tragédie ľudí spájajú," povedal agentúre AP bývalý indický minister zahraničia Lalit Mansingh. (mik, reuters)
Najväčšie zemetrasenia
242 tisíc obetí - 1976, Čína
228 tisíc obetí - 26. decembra 2004, juhovýchodná Ázia,
40 tisíc obetí - 21. júna 1990, Irán,
30 tisíc obetí - 26. januára 2001, západoindický Gudžarát, Pakistan a Nepál,
26 tisíc obetí - 26. decembra 2003 Irán,
25 tisíc obetí - 16. septembra 1978 - Irán (čtk)