
Albánsky civilista sa snaží hodiť ručný granát na stanovište macedónskej špeciálnej polície. Krátko nato začali macedónski policajti na neho strieľať. Spolu s ním zahynul aj jeho spolujazdec. K incidentu došlo krátko popoludní, keď automobil s dvoma mužmi zastavil pred stanovišťom macedónskych policajtov. Po zastavení vozidla kvôli cestnej kontrole sa jeden z mužov pokúsil hodiť na policajtov granát, načo polícia oboch mužov na mieste zastrelila. FOTO - REUTERS, TASR / EPA
TETOVO, SKOPJE, PRIŠTINA, NEW YORK - V Tetove na severozápade Macedónska včera príslušníci macedónskych špeciálnych jednotiek zastrelili dvoch civilistov. Ako informovala agentúra Reuters, ktorej kameraman sa stal očitým svedkom udalostí, dvaja muži v civile, pravdepodobne Albánci, prišli autom k policajnej hliadke na okraji mesta. Vo chvíli, keď ich policajti zastavili kvôli kontrole, urobil jeden z nich pohyb, ktorým naznačoval, že chce hodiť granát. Policajti začali strieľať.
Incident sa odohral po tom, ako macedónske vládne sily začali včera ráno po 24-hodinovom prímerí znovu ostreľovať pozície albánskych povstalcov v horách nad mestom.
Pri inom incidente v meste Gračani sa včera vážne zranil jeden macedónsky policajt. Podľa tamojšej televízie policajta postrelili neznámi ozbrojenci na kontrolnom stanovišti asi 15 kilometrov západne od hlavného mesta Skopje. Podľa polície boje v Gračani pokračovali až do neskorých popoludňajších hodín.
Macedónska televízia však nedáva zranenie policajta do súvislosti s aktivitami albánskych povstalcov, ktorí v stredu večer ponúkli vláde časovo neobmedzené prímerie, počas ktorého by sa malo začať rokovať o politickom riešení situácie.
Macedónci zatlačili povstalcov do hôr
Podľa britskej BBC sa macedónskym vládnym jednotkám podarilo albánskych povstalcov zatlačiť do hôr. Tetovom sa včera opäť ozývala streľba, po meste jazdili policajné a vojenské autá. Na všetkých výpadovkách vybudovali policajti kontrolné stanovištia. Streľba na pozície albánskych separatistov sa začala okolo deviatej hodiny ráno. Paľbu z mínometov zamerali vojaci a policajti na údolie medzi dvoma kopcami za mestom. Krátko nato sa odtiaľ začal valiť dym. Streľba sa začala ozývať iba niekoľko hodín po vypršaní 24-hodinového ultimáta.
Relatívny pokoj v meste tak trval iba necelý deň. Využili ho predovšetkým obchodníci a majitelia kaviarní a barov, v ktorých opäť vysedávali miestni obyvatelia.
EÚ podporuje Skopje
Delegácia vysokých predstaviteľov Európskej únie (EÚ) na čele so šéfkou švédskej diplomacie Annou Lindhovou včera vyjadrila macedónskej vláde plnú podporu v boji proti albánskym ozbrojeným separatistom. Delegácia, ktorá včera pricestovala do Skopje na naliehavé rokovanie s macedónskou vládou, zároveň pohrozila kosovským Albáncom zastavením medzinárodnej pomoci, pokiaľ sa im nepodarí zneutralizovať extrémistické skupiny šíriace násilie v susednom Macedónsku.
V delegácii je okrem ministerky zahraničných vecí predsedajúcej krajiny EÚ Švédska aj komisár EÚ pre vonkajšie vzťahy Chris Patten, koordinátor spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana a belgický minister zahraničných vecí Louis Michel. „Násilnosti v Macedónsku zničia všetko úsilie o obnovu hospodárstva v Kosove,“ povedal Patten po stretnutí s macedónskym ministrom zahraničných vecí Srdjanom Kerimom. Javier Solana na druhej strane včera vyhlásil, že vidí šancu na vyriešenie krízy v Macedónsku, ktorá vyvolala obavy z novej vojny na Balkáne. Podľa Solanu sa situácia v Macedónsku zlepšuje.
Na otázku, ako hodnotí začiatok vojenskej ofenzívy macedónskych vojsk proti albánskym separatistom okolo Tetova po tom, čo rebeli ponúkli jednostranné prímerie, Solana povedal, že zastavenie bojov nezávisí od neho, ale „vždy radšej preferoval mlčanie zbraní“.
Z Macedónska ušlo už 30-tisíc osôb
Boje v srdci Balkánu spôsobili exodus približne 20-tisíc utečencov. Ako včera oznámil hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), v susednom Kosove približne 11 400 ľudí opustilo svoje domovy a útočisko našlo v iných častiach Macedónska. Vyše 3500 osôb odišlo do Turecka a 2800 do Albánska. Z nich - podľa odhadov - prejde 30 percent do juhosrbského Kosova a desať percent skončí v západnej Európe.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) včera jednohlasne odsúdila albánskych povstalcov v Macedónsku. V rezolúcii s číslom 1345 okrem iného „rozhodne odsudzuje extrémizmus a teroristické aktivity“ v Macedónsku a na juhu Srbska. Agentúra AFP pripomína, že rýchlosť, s akou BR OSN rezolúciu, ktorú predložila Veľká Británia, prijala, dokazuje, do akej miery je svet udalosťami na severozápade Macedónska znepokojený.
(reuters, čtk, tasr, taa)