Maršal Montgomery porazil neporaziteľného Rommela

Dňa 24. marca pred 25 rokmi zomrel poľný maršal sir Bernard Montgomery (1887 - 1976), najznámejší britský veliteľ v druhej svetovej vojne. Postavou malý, útly chlapík velil v bitke, po ktorej spojenci prešli podľa Winstona Churchilla, „od takmer sústavnýc

h porážok k takmer sústavným víťazstvám“. Nechtiac ale umožnil aj posledné veľké víťazstvo Nemcov na západnom fronte.

Obdobie víťazstiev spojencov začal práve Montgomery, keď krátko po tom, ako prevzal velenie 8. armády v Afrike, rozdrvil vojská osi v historickej bitke pri El Alamejne.

Veliteľom sa stal tak trochu náhodou, armáde mal pôvodne veliť generál Gott. Ten ale padol a príležitosť dostal Churchillov favorit a druhý kandidát, dovtedy trochu zabudnutý generálporučík Montgomery.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V októbri 1942 stáli vojská generála Erwina Rommela 110 kilometrov od egyptskej Alexandrie, na dosah Suezkého prieplavu. Nacisti neboli nikdy bližšie k uskutočneniu myšlienky obrovských strategických klieští, keď sa africké vojská mali prebojovať od juhu až k hraniciam Sovietskeho zväzu, čím by uzavreli jeho armádu na Kaukaze. Hovorilo sa o konečnom vyhnaní Britov z Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane Rommelovi sa po úspešnej ofenzíve neúnosne predĺžili zásobovacie trasy, nedostal žiadané posily a predovšetkým Nemci i Taliani nemali dosť benzínu. Ôsma armáda bola naopak silnejšia každým dňom a Montgomery si mohol dovoliť vyhlásiť, že „vynesie Rommela z Afriky v zuboch“.

Práve jeho neokázalosť a odvážne vyhlásenia pôsobili na radových vojakov. Morálku armády Monty posilnil, aj keď odrazil posledný Rommelov pokus o útok. Dvadsiateho tretieho októbra mohol vojakom oznámiť: „Teraz sme dostatočne pripravení. Bitka, ktorá sa začína… bude bodom zvratu vo vojne.“

Pred desiatou hodinou večer sa úplne neočakávane začal britský útok. Britom sa podarilo jeho prípravy dokonale maskovať (Rommel v tom čase ani nebol v Afrike) a v najbližších dňoch využiť viac ako dvojnásobnú presilu.

SkryťVypnúť reklamu

Hlboké mínové polia a tuhý odpor, hlavne nemeckých jednotiek, ofenzívu síce spomalili, po dvoch týždňoch ale Monty dosiahol vytúžený prielom línie a začal nepriateľa prenasledovať. Občas sa mu vyčíta, že prenasledovanie nebolo dôsledné. Časom ho skutočne znemožnil dážď.

Siedmeho novembra sa v Maroku a Alžírsku za Rommelovým chrbtom vylodili spojenci vedení Dwightom Eisenhowerom a to bol začiatok konca Afrikakorpsu. Prvý krok ale urobil Montgomery a bolo to prvé a jediné veľké pozemné víťazstvo Britov (samozrejme spolu s Austrálčanmi a ďalšími), ktoré sa zaobišlo bez účasti Američanov.

Ôsmu armádu Monty viedol aj pri úspešnej invázii na Sicíliu a pri ťažení po východnom pobreží Talianska.

Pri najväčšej vyloďovacej operácii v dejinách - invázii do Normandie, velil Montgomery všetkým pozemným vojskám spojencov (teda aj Američanom), pre svoju zanovitú povahu sa však často dostával do sporov s podobne zanovitými americkými generálmi, aj s hlavným veliteľom Eisenhowerom.

SkryťVypnúť reklamu

Britské vojská sa vylodili pomerne ľahko (veľké problémy na jednej z pláží, ktoré opisuje film Zachráňte vojaka Ryana, si z väčšej časti Američania spôsobili sami), ale po pár dňoch britský útok zastal pri meste Caen (to malo byť podľa plánu obsadené už prvý deň). Práve sem Nemci, ktorým aj vo Francúzsku velil Rommel, sťahovali posily, a tak oslabovali svoje pozície pred americkým úsekom frontu. Briti sa potrebovali dostať z typickej normandskej krajiny plnej ciest so živými plotmi do otvoreného terénu, pri Montyho operácii Goodwood sa však ich 700 tankov v jednej vlne za druhou rútilo proti hlavniam protitankových kanónov, až sa útok skončil v ohni, daždi a blate. Od tejto operácie musel Montgomery, ktorý vlastne Američanom uvoľnil ruky, pri každom plánovanom útoku žiadať o americkú podporu, čo ho iste netešilo.

SkryťVypnúť reklamu

Na najodvážnejšiu operáciu sa Monty odhodlal koncom roka 1944. Nemala za cieľ nič menšie, ako rýchlym úderom prejsť cez Holandsko a jej konečným cieľom bol Berlín. Montgomery tentokrát nezostal verný svojej myšlienke „majstrovského plánu“ (ktorý ale vedel podľa situácie aj rýchlo zmeniť) a nebol ani taký opatrný ako obvykle. Chcel vojnu ukončiť ešte pred Vianocami, ale predovšetkým vstúpiť do Nemecka skôr ako americký generál Patton.

Parašutisti, ktorí mali obsadiť mosty a počkať na prichádzajúce obrnené jednotky pri meste Arnhem, však zoskočili neďaleko dvoch odpočívajúcich tankových divízií SS, ktoré mnohých z nich zmasakrovali. Bolo to posledné veľké nemecké víťazstvo na západnom fronte.

BORIS ZEMKO

V utorok - Prokop Diviš, vynálezca hromozvodu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 397
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 864
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 637
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 307
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 064
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 714
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu