Poliakom nevrátia majetok, ktorý im zhabali komunisti

Poľsko je poslednou postkomunistickou krajinou, v ktorej ešte nedošlo k reštitúcii majetku, ktorý občanom zhabal komunistický režim. Parlament síce schválil tzv. reprivatizačný zákon, teda obdobu reštitučného zákona, ale prezident Aleksander Kwasniewski .

Poľsko je poslednou postkomunistickou krajinou, v ktorej ešte nedošlo k reštitúcii majetku, ktorý občanom zhabal komunistický režim. Parlament síce schválil tzv. reprivatizačný zákon, teda obdobu reštitučného zákona, ale prezident Aleksander Kwasniewski využil svoje právo veta a zákon nepodpísal.

Bývalí majitelia domov, hospodárstiev a polí čakajú na vrátenie svojho majetku už viac ako pol storočia. Božie mlyny vraj síce melú pomaly, ale zato isto a každému rovnako. V rodnej krajine prvého námestníka Boha na Zemi to ale neplatí. „Je smutné, že reštitúcie prišli v Poľsku na program dňa až 12 rokov po páde komunizmu,“ hovorí predseda poľskej únie vlastníkov nehnuteľností Miroslaw Szypowski. „Je to veľmi zlé, že k tomu došlo tak neskoro. Dávam dolu klobúk pred inými štátmi, ktoré otázku reštitúcií vyriešili hneď po politických zmenách. My sme, bohužiaľ, tí neštastníci. A prečo to tak je? Pretože sa nikomu bez rozdielu na stranícku príslušnosť nechce niekomu dávať nejaký majetok.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pravicová Volebná akcia Solidarita sa na presadenie reprivatizačného zákona odhodlala necelý rok pred voľbami, v ktorých by sa musel stať zázrak, aby neprehrala. Neuspela, a preto sa bývalí majitelia nehnuteľností môžu s vidinou vrátenia svojho majetku na niekoľko rokov rozlúčiť. Až sa v Poľsku ujme vlády Zväz demokratickej ľavice, predloží možno nový návrh reštitúcií. Bude ale asi oklieštenejší, než sa ho odvážila ponúknuť pravica. Je logické, že postkomunisti nebudú mať záujem naprávať krivdy spáchané tými, z ktorých lona vyšli.

Prezidentské veto sa v parlamente s najväčšou pravdepodobnosťou už nepodarí zvrátiť. Pravica nemá na jeho odmietnutie potrebnú ústavnú väčšinu. Schválený zákon podporila časť ľavice len preto, aby si umyla ruky, pretože vedela, že prezident pochádzajúci z jej radov zákon aj tak zamietne.

SkryťVypnúť reklamu

I keby Kwasniewski zákon o reprivatizácii podpísal, dal by tak priechod iba polovičnej spravodlivosti. Na základe „reprivatizačného“ zákona by totiž bývalí majitelia nehnuteľností dostali od štátu vrátenú vždy len polovicu svojho majetku. Druhú, ktorá podľa európskeho právneho vedomia patrí rovnako im, by si mohli od štátu kúpiť. Je to veľmi zvláštny spôsob naprávania majetkových krívd. Objavili sa dokonca hlasy, že je to krádež za bieleho dňa.

Poľský kabinet a navrhovatelia zákona sa ale bránia, že republika na komplexné uspokojenie majetkových nárokov jednoducho nemá peniaze. Skúsme si ale predstaviť, že by sa poľský štát zachoval čestne a upratal po svojom komunistickom predchodcovi. Čo by mohli potenciálni staronoví majitelia nehnuteľností s novo nadobudnutým majetkom robiť? Miroslaw Szypowski si myslí, že mnoho ľudí sa bude chcieť zo sentimentu do svojich domov a na svoje polia vrátiť. Niektorí ale nebudú mať na udržiavanie majetku peniaze. „Časť z nich bude predávať svoje domy tým, ktorí peniaze majú. Ale tak je to predsa vždy,“ dodáva Szypowski.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME - PAVEL NOVÁK, spravodajca Českého rozhlasu, Varšava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 855
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 075
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 066
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 502
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 682
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 747
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 500
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu