Nový nositeľ Nobelovej ceny mieru Muhammad Baradej vo Viedni, kde žije. FOTO - SITA/AP
OSLO - Organizácia dohliadajúca na mierové využívanie jadrovej energie a jej predseda, ktorý sa dostal pred vojnou v Iraku do konfliktu so Spojenými štátmi, získali včera Nobelovu cenu za mier. Získali ju za boj proti šíreniu jadrových zbraní.
Nobelov výbor ocenil Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) a Muhammada Baradeja za ich boj proti štátom a teroristom pokúšajúcim sa získať atómové bomby a za monitorovanie mierového využívania jadra.
Baradej povedal, že ocenenie jeho a agentúru len posilní počas krízy okolo iránskeho jadrového programu a Severnej Kórey. Šéf atómovej agentúry včera tvrdil, že si bol istý, že nezvíťazí, pretože včera mu to pred oznámením laureáta nikto z kráľovskej akadémie neoznámil. O víťazstve sa dozvedel až z televízie.
"Skutočnosť, že máme takú silnú podporu verejnosti pre našu prácu, určite pomôže vyriešiť niektoré z hlavných problémov vrátane Severnej Kórey, Iránu a jadrového odzbrojenia," povedal 63-ročný Egypťan zo sídla organizácie vo Viedni.
Vzápätí prišli gratulácie z celého sveta, ale aj skeptické slová neocenených kandidátov. "Veľmi nás to sklamalo," vyhlásil Japonec Terumi Tanaka, ktorý zažil bombardovanie Nagasaki a je generálnym tajomníkom Hidankjo - japonskej organizácie zastupujúcej osoby postihnuté atómovými a vodíkovými bombami. Podľa jeho názoru sa medzinárodná atómová agentúra nevenuje mierovým aktivitám.
Určitú výhradu vyslovil podpredseda izraelskej vlády Šimon Peres. Baradej je podľa neho "dôstojný víťaz, ale nie je úplne perfektným výberom". Peres vidí v práci atómovej agentúry "mnoho dier", napríklad v prípade Iránu.
"Svet už po vojne zažil dva jadrové šoky - Černobyľ a odhalenie irackého jadrového programu. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili tretiemu," povedal v minulosti Baradej. MAAE však bola v posledných rokoch málo efektívna práve v krajinách, kde hrozí najväčšie riziko zneužitia jadra. Najmä keď išlo o Irán, dosiahla málo a čo sa deje v Severnej Kórei, je dnes pre svet záhadou. Isté je, že technológie na výrobu uránu tam v deväťdesiatych rokoch prepašovali z Pakistanu.
Nemenovaný západný diplomat to povedal jasne: "Severná Kórea Baradeja 'vykopla', Irán si presadil svoje a do Líbye MAAE prišla neskoro."