Redakcia SME má informácie, že pred časom pôsobila na ministerstve obrany komisia, ktorá sa zaoberala novými prístupmi na zabezpečenie obrany vzdušného priestoru. Jej predsedom bol plukovník generálneho štábu v zálohe PETER ŠVEC. Rozprávali sme sa s ním o problematike použitia lietadiel MiG-29.
Aké boli závery správy o využití MiG-29?
"Správa bola iniciovaná a pripravovaná tak, aby boli jej závery predložené na verejnú diskusiu, žiaľ, politickým rozhodnutím bola utajená druhým najvyšším stupňom utajenia a o jej záveroch preto nie je možné diskutovať."
Môžete sa aspoň vyjadriť k bojaschopnosti MiGov 29?
"S lietadlami MiG-29 sa nikdy nepočítalo pri nasadzovaní do operácií NATO. Na základe platných strategických dokumentov si Slovensko zabezpečuje len základné úlohy vzdušného patrolovania a pomoci posádkam v núdzi. Na tieto účely naše obmedzené možnosti môžu za istých predpokladov stačiť, aj keď ide o mimoriadne nákladné riešenie. Lietadlo MiG-29 je svojou filozofiou a dizajnom predurčené na zásadne iný typ vzdušných operácií, aké zodpovedali už v minulosti operačným a strategickým prístupom NATO a už vôbec nezodpovedá moderným požiadavkám vyplývajúcim z nových bezpečnostných realít. Už len logistické požiadavky neumožňujú s týmto lietadlom plniť ani základné kritériá operácií NATO. Tým nespochybňujem profesionalitu pilotov."
Ak sme urobili chyby, v čom je teda problém?
"V prvom rade, pokiaľ existuje deblokovateľný ruský dlh, použiteľný na veľmi obmedzené a nadiktované účely, je to nielen naše slovenské prekliatie, a o zásadnej reforme prístupov k zabezpečeniu obrany vzdušného priestoru nemôže byť ani reči. Po druhé, špičkoví západní analytici už dávnejšie verejne upozorňovali na absenciu operačného a strategického myslenia v centrálnych orgánoch postkomunistických štátov, zodpovedných za bezpečnostnú politiku. Po tretie, budúce riešenia obrany malých štátov v oblasti technologicky a finančne náročných spôsobilostí si vyžadujú totálnu zmenu prístupu, a mám obavy, že naša spoločnosť ešte ani zďaleka na prijatie nových prístupov nedozrela. Inými slovami, príčiny sú v princípe systémové, jednotlivci na zodpovedných funkciách iba ťažia, prípadne doplácajú na silne zakorenené pozostatky prostredia, ktoré sa tu vytvorilo a umelo udržiava." (rp)