Americkí biológovia a veterinári Taeyoung Shin, Duane Kraemer, Jane Pryor, Ling Liu, James Rugila, Lisa Howe, Sandra Buck, Keith Murphy, Leslie Lyons a Mark Westhusin z Texas A&M University v College Station a University of California v Davise pridali do zoznamu úspešne vyklonovaných zdravých mláďat cicavcov ďalší druh: mačku domácu.
Najskôr izolovali dospelé fibroblastové bunky (vyvíja sa z nich spojovacie tkanivo) z ústnej sliznice mačacieho samca. Nechali ich 3- až 7-krát rozdeliť v laboratórnej kultúre a potom ich uložili v kvapalnom dusíku. Po čase ich rozmrazili a nechali splynúť s mačacími vajíčkami, ktoré nechali dozrieť „v skúmavke“ a ktorým predtým mikrochirurgicky odobrali vlastné chromozómy.
Zo 188 procedúr takéhoto prenosu jadrového genetického materiálu získali 82 vyklonovaných embryí, ktoré implantovali do siedmich mačacích samíc. Tento postup bol však neúspešný.
Preto hľadali inú cestu. Namnožili v laboratórnej kultúre cumulusové bunky (špecializované bunky, ktoré nesú vyvíjajúce sa vajíčko v Graafovom folikule vaječníka) dospelej mačacej samice a vybrali z nich jadrá s DNA. Pomocou tohto genetického materiálu potom eketrofúziou vyklonovali tri embryá a ďalšie dve zo spomenutých fibroblastových buniek samčieho darcu.
Všetky tieto embryá implantovali inej mačke. Po 22 dňoch potvrdilo vyšetrenie ultrazvukom, že nosí plod. Mačiatko sa narodilo po 66 dňoch od prenosu embrya cisárskym rezom. Už pri narodení bolo čulé a javí sa ako úplne normálne.
Autor: ZDENĚK URBAN, 5D pre SME