Ako posledné sa včera Nemecko pridalo k ďalším šiestim štátom Európskej únie (EÚ), ktorých predstavitelia sa v španielskom Santiagu de Compostela vo štvrtok dohodli na urýchlení prijatia spoločného európskeho zatykača. Šéfovia rezortov spravodlivosti a vnútra Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Portugalska, Belgicka, Luxemburska a Španielska sa rovnako zhodli na ďalšej harmonizácii prisťahovaleckej politiky a vytvorení spoločnej vízovej banky.
Eurozatykač, ktorého prijatie najrazantnejšie brzdil taliansky premiér Silvio Berlusconi, umožňuje, aby napríklad nemeckého podvodníka zadržaného v Portugalsku do Berlína vydali maximálne do 90 dní odo dňa zadržania. Skrátia sa vydávacie procedúry a vydanie by zabrzdilo iba to, že sa podozrivý dopustil väčšieho prehrešku v krajine, kde ho zadržali.
Členské štáty EÚ sa pôvodne dohodli, že eurozatykač vstúpi do platnosti v januári 2004, celosvetový boj s terorizmom však tento proces urýchlil o takmer jeden rok. Dovtedy by malo spomínaných sedem členov podľa španielskeho ministra spravodlivosti Ángela Acebesa zreformovať svoje právne systémy alebo ústavy tak, aby sa začal eurozatykač uplatňovať.
Okrem spoločného zadržiavania a vydávania osôb sa ministri spravodlivosti dohodli aj na vytvorení spoločnej vízovej banky a spoločnej politike spravovania a kontroly vonkajších hraníc. Tento plán obsahuje aj úpravu readmisných dohôd s tretími krajinami, v rámci ktorého sa napríklad v Santiagu ministri vnútra dohodli, že náklady na vyhostenie ilegálnych prisťahovalcov budú platiť obchodníci s ľuďmi.
Ďalším pokrokom v prípade nelegálneho prisťahovalectva je aj vznik systému Eurodac, teda akejsi banky údajov, v ktorej sa budú zaznamenávať odtlačky prstov všetkých žiadateľov o azyl a víza v priestore EÚ. Všetky konzuláty štátov EÚ tak budú cez spoločný informačný systém zaznamenávať všetkých žiadateľov o víza. Tým by sa malo ukončiť kupčenie s vízami, ktoré v Bruseli nazývajú visashopping, a vďaka ktorému sa neúspešný žiadateľ o belgické víza pobral na francúzsky či luxemburský konzulát, až kým mu víza neudelili. Keď potom vycestoval do Luxemburska, nič mu nebránilo, aby prešiel do susedného Belgicka, keďže hranice medzi oboma krajinami prakticky nie sú kontrolované. Podľa agentúr to však neznamená, že sa budú konzuláty členských štátov Európskej únie zlučovať do jedného. Ide iba o vytvorenie spoločného informačného systému.
V dokumente zo Santiaga de Compostela sa spomína aj vytvorenie európskej hraničnej polície, o ktorej vzniku by sa malo rokovať na konferencii v Ríme v máji. Vznik spoločnej hraničnej polície by mohlo predstavovať „pritvrdenie“ pri vstupných kontrolách do priestoru únie.
(taa)