Susedská taktika. Palestínčan "pomáha" pri zatýkaní teroristov v Nábuluse v lete 2003. FOTO - REUTERS |
Izraelskí vojaci už nemôžu robiť z Palestínčanov živé štíty. V prelomovom rozhodnutí im to zakázal izraelský Najvyšší súd.
Izraelská armáda sa pri záťahoch na západnom brehu či v pásme Gazy občas nerozpakovala použiť civilistov na vylákanie hľadaných militantov. Hovorili tomu "susedská taktika". V niektorých prípadoch spútaného civilistu tlačili vojaci pred sebou do domu militanta, ktorého chceli zatknúť. Chceli sa tak vyhnúť prestrelke.
Vojaci takisto posielali civilistov s odkazmi teroristom, aby sa vzdali.
Sudca Aron Barak tvrdí, že také praktiky odporujú Ženevským konvenciám a poškodzujú dobré meno armády aj štátu Izrael. Ľudskoprávne organizácie, ktoré poslali na súd svoj podnet triumfujú a arabskí poslanci izraelského Knessetu hovoria o novej etape vzťahov medzi armádou a Palestínčanmi.
Armáda nadšená nie je: tvrdí, že táto taktika je v poriadku a neohrozuje civilistov. Používa ju už od vojny v Libanone, teda viac ako 20 rokov. Zahynul pri nej jediný Palestínčan a zachránilo sa niekoľko desiatok životov na oboch stranách.
Štatistiky mimovládnych organizácií však vykazujú niekoľko mŕtvych a zranených civilistov, ktorí sa dostali do prestrelky medzi armádou a teroristami. Hoci ľudskoprávne organizácie na zneužívanie civilistov upozorňovali už roky, armáda sa bránila a tvrdila, že civilistov do ničoho nenútila a veliteľ zásahu vždy zvažoval všetky bezpečnostné riziká. Reportéri denníkov Jerusalem Post a Jediot Achronot, ktorí pôsobili na palestínskych územiach, napísali, že vo väčšine prípadov dostali Palestínčania aj nepriestrelné vesty. Boli však aj velitelia, ktorí bezpečnosť civilistov nerešpektovali.
Sudca Barak včera citoval výpoveď vojaka v zálohe Gedaliu Eciona. Vypovedal, že pri manévroch na západnom brehu sa dôstojníci smiali, keď im vysvetľovali, že Palestínčania môžu odmietnuť slúžiť ako živé štíty. "Ako môže civilista odmietnuť "prosbu" od vojakov v nepriestrelných vestách a helmách, keď ho zobudia o tretej nadránom?" napísal v liste Najvyššiemu súdu.
Rozhodnutie súdu privítali ľavicoví politici, podľa ktorých sa Izrael nemôže správať ako "zločinecký gang". Viacero bývalých vojakov a bezpečnostných expertov však tvrdí, že Ženevské konvencie sú už prekonané. Poslanci náboženských strán, ktorých voliči v armáde tradične neslúžia, zase vystúpili s názorom, že rozhodnutie sudcu Baraka "armáde zviaže ruky".