Minister práce Ľudovít Kaník po oznámení demisie v STV aj TA 3 tvrdil, že "nepovažuje za konflikt záujmov", keď ním spoluvlastnená firma žiadala o 22 miliónov z eurofondov. Postupoval "transparentne, nezakryte, nikdy netajil, že žiadosť bola podaná". Neuchýlil sa ani k "pokrytectvu", ktoré používajú iní politici, keď pri vstupe do politiky "prevedú firmy na nastrčené osoby". "Prečo napríklad stavebné sporenie nie je škandálom, lebo je dotované štátom," spýtal sa.
Koaliční aj opoziční poslanci žiadosť o príspevok z eurofondov považujú za chybu. Premiér Dzurinda povedal, že minister po chybe "vyvodil pre seba konzekvencie". O reakciu sme požiadali ministra práce ĽUDOVÍTA KANÍKA.
V rozhovoroch opakujete, že žiadosť o príspevok z eurofondov nebola neetická a nešlo o konflikt záujmov. Koaliční partneri však v tom chybu vidia. Čo si myslíte o ich vyhláseniach?
"Dnes by som pozornejšie zvažoval, či projekt podať. Stojím si však za tým, že moja politická chyba spočívala v tom, že verejnosť nie je pripravená na vecnú diskusiu o tejto téme a fakte, že škandalizácia je nástrojom mocenského boja. Pokračovaním útokov na mňa mohli byť ohrozené reformy. Prežitie sociálnej reformy si vyžaduje politickú podporu."
Obhajujete sa, že firma Kaník a spol. peniaze nedostala. Diskutuje sa však nie o tom, či ich dostala, ale či bolo správne o ne žiadať. V tom naďalej nevidíte chybu?
"Demokracia má kontrolné mechanizmy brániace politikom zneužívať postavenie. Nepovažujem za chybu, ak sa o príspevok čestne uchádza firma, v ktorej môže mať minister majetkový podiel, a on pritom nezneužíva svoje postavenie. Konflikt záujmov vzniká, keď rozhodujete o niečom, čo môžete ovplyvňovať. V mojom prípade takáto situácia nebola. Lenže namiesto vecného sledovania, či je politik v konflikte záujmov, alebo nie, je všetko paušálne odsudzované. Je skôr bežné, že sa mnohí uchyľujú k aktivitám prostredníctvom nastrčených firiem a osôb. Toleruje sa pokrytectvo, odsudzuje čistý postoj."
Opozícia vysvetľuje vašu demisiu ako snahu SDKÚ zachraňovať klesajúce preferencie, Ľubica Navrátilová zo Slobodného fóra vás označila za "vďačnú obeť". Cítite sa ako obeť, najmä, ak vás pri poslednej kauze neplatených odvodov premiér podržal, no tentoraz to neurobil?
"Že som bol obeťou SDKÚ, si môže myslieť len pani Navrátilová. Žiadny nátlak z koaličných strán, ani z SDKÚ, ani od premiéra som necítil."
Hovoríte, že odchodom chcete upokojiť politickú situáciu a umožniť vláde dovládnuť. Ani tak sa necítite ako obeť, najmä, ak médiá a politici upozorňujú, že pri kauze neplatenia odvodov bol tlak väčší, no neodstúpili ste?
"Aj vtedy to boli vykonštruované kauzy spojené so škandalizáciou. Prioritou vlády aj mňa boli reformy, čo sa podarilo. Dnes je prioritou zachovanie a nie likvidácia reforiem. Je dôležité, aby vláda dovládla a pravicové strany vo voľbách obstáli. Môj dobrovoľný odchod pomôže tomuto cieľu presne tak, ako bola nevyhnutnosťou moja vtedajšia prítomnosť vo vláde, lebo som do nej nastúpil s cieľom presadiť sociálnu a dôchodkovú reformu."