BRATISLAVA - Strana ANO včera vydala vyhlásenie, že "Marta Dachová posilní rady poslancov okolo Pavla Ruska". Dachová sa pred časom svojho nároku na poslanecký mandát vzdala, keď mala nastúpiť namiesto ministra Františka Tótha. Teraz chce nastúpiť na uvoľnené miesto po ministrovi Jirkovi Malchárkovi.
Sekretár ANO Juraj Puchý povedal, že Dachovú na taký krok nenútili. "V takomto prípade sa už stal aj precedens v prípade poslanca Gauliedera," povedal.
František Gaulieder sa však na rozdiel od Dachovej nikdy dobrovoľne mandátu nevzdal. "Nech ma s ničím neporovnávajú, ja som sa nikdy mandátu nevzdal, najlepšie im to povie Vladimír Mečiar alebo prezident tejto republiky Ivan Gašparovič," povedal pre SME.
Ľubomíra Lintnera vyhlásenie ANO o Dachovej prekvapilo, podľa neho nie je možné vziať späť svoje vzdanie sa. Pre istotu však "ich" Michal Horváth včera poslal list, že tiež chce ísť do parlamentu. "Vnímam to ako hru v rozpore s právom," povedal Lintner.
Horváth bol štátny tajomník na ministerstve práce, teraz pracuje na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Je to výzva, ktorá sa nezopakuje," povedal. Pred časom sa podobne ako Dachová vzdal nároku na mandát.
Lintner počítal s tým, že logickým náhradníkom za Malchárka je ich človek Pavol Kuljaček.
Predseda poslaneckého klubu SMK a člen mandátového a imunitného výboru Gyula Bárdos si myslí, že vziať späť vzdanie sa nie je možné. Súhlasí s ním Peter Miššík z SDKÚ. "Nemôže takto nakladať s mandátom," povedal.
Ján Cuper z HZDS hovorí o "dosť problematickom" rozhodovaní. Závisí podľa neho od toho, či sa vzdala práva náhradníčky generálne, alebo len pre konkrétny prípad. To považuje za dôležité aj poslanec Miroslav Číž zo Smeru.
Ústavný právnik Ladislav Orosz si uvedomuje zložitosť problému, ale skôr si myslí, že Dachová si už svoj nárok uplatniť nemôže.
Ďalší ústavný právnik Radoslav Procházka hovorí, že Dachová sa nemohla vzdať mandátu, keďže ním nedisponovala. "Vzdala sa práva získať konkrétny uprázdnený poslanecký mandát a toto právo jej v danom čase aj zaniklo."
Zákon o voľbách hovorí, že náhradníkovi aj po zániku jeho mandátu zostáva na kandidačnej listine zachované jeho pôvodné poradie. "Táto istá možnosť sa však vzťahuje aj na pána Horvátha, ktorý môže svoje pôvodné poradie na kandidačnej listine ‚obnoviť' až dovtedy, kým predseda parlamentu nevydá príslušnému náhradníkovi osvedčenie o tom, že sa stal poslancom," povedal Procházka.
Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský takéto handrkovanie sa o mandát kritizuje. "Nie je zvyčajné, aby v priebehu niekoľkých mesiacov v takej vážnej veci, akou je výkon ústavnej funkcie poslanca Národnej rady, niekto niekoľkokrát úplne zmenil názor." Treba sa podľa neho spýtať, aké pohnútky na to týchto ľudí vedú. (mož)
Poradie na kandidátke ANO
16. Michal Horváth
17. Marta Dachová
18. Stanislav Kropilák (je poslancom namiesto Františka Tótha)
19. Pavol Kuljaček