Jukos kupoval slovenskú firmu Transpetrol v januári 2002. Zmluvu podpisovali vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Harach (vľavo) a spolumajiteľ Jukosu Michail Chodorkovskij. Po uväznení ruského oligarchu sa Jukos dostal pod kontrolu Kremľa a Slovensko dnes rieši, čo s ruským podielom v Transpetrole. FOTO - ARCHÍV TASR |
BRATISLAVA - Vyšetrovatelia v stredu obsadili firmu Yukos Finance v Amsterdame. Veriteľským bankám a Kremľu to uľahčí cestu k faktickému prevzatiu kontroly nad zahraničnými aktívami ruského ropného koncernu Jukos. Medzi ne patrí aj slovenský Transpetrol, v ktorom Yukos Finance vlastní 49 percent akcií a podľa privatizačnej zmluvy nad ním má aj manažérsku kontrolu.
Slovensko teraz hľadá cestu, ako získať kontrolu nad ďalším osudom akcií Transpetrolu. Bratislava má dve možnosti - buď odkúpi akcie od Jukosu späť alebo bude aspoň spolurozhodovať, komu ich Jukos predá. "Dnes som hovoril s naším veľvyslancom v Moskve. O niekoľko dní budeme mať scenár, ako oficiálne vstúpiť do rokovaní. Chceme vyrokovať čo najlepšie podmienky pre Slovensko, ak je to vôbec ešte v tejto etape možné," vyhlásil včera minister hospodárstva Jirko Malchárek.
Snaha Slovenska dohodnúť sa s Moskvou na osude Transpetrolu, prevádzkovateľa slovenskej vetvy ropovodu Družba, prichádza tri mesiace po tom, čo ruská prokuratúra zmrazila majetok Jukosu vrátane jeho zahraničných aktív. Malchárek včera ešte nevedel povedať, či sa bude Slovensko snažiť kúpiť akcie naspäť, alebo či bude rokovať o ich prípadnom predaji tretej firme. Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš v čase, keď dočasne riadil rezort hospodárstva, poslal predstaviteľom Jukosu list, v ktorom navrhol obnoviť diskusie o ďalšom nakladaní s akciami Transpetrolu.
To by zabránilo tomu, aby o ďalšom osude Transpetrolu rozhodovali len Rusi. Takýto scenár načrtol počas februárového stretnutia s americkým prezidentom v Bratislave ruský prezident Vladimir Putin. Povedal, že akcie Transpetrolu môže Jukos predať tatárskej firme Tatnefť.
Možno však existuje aj ďalšia možnosť: ruský denník Vedomosti citoval Valerija Tetuchina z konzultačnej firmy John Tainer & Partners, ktorý pripomenul, že slovenská vláda nemusí čakať na rozhodnutie z Moskvy, ale bude môcť Yukosu Finance zobrať akcie Transpetrolu aj nasilu. Tetuchin naznačil, že Yukos Finance pravdepodobne nebude mať dosť peňazí, aby splnil všetky investičné a sociálne záväzky, na ktoré pristúpil, keď na Slovensku pod vedením Michaila Chodorkovského v roku 2002 privatizoval Transpetrol.
Podľa informácií denníka Vedomosti sa Jukos ponáhľa zabezpečiť svoje zahraničné aktíva proti veriteľským bankám. Podiel v Transpetrole plánuje presunúť do takzvanej trustovej správy firme Amicus. Trustová správa by vlastne znamenala presun akcií na Amicus a Jukos by mal z nej len dividendy. Podľa akcionárskej zmluvy musí Jukos so Slovenskom konzultovať akúkoľvek snahu predať akcie Transpetrolu.
Rovnaké problémy ako Slovensko má aj Litva. Podľa medializovaných informácií sa aj Vilnius snaží rokovať s Moskvou o ďalšom osude litovskej rafinérie Mazeik Nafta. Tá je po krokoch ruskej administratívy v podobnom postavení ako Transpetrol. Litovská vláda to však oficiálne poprela s tým, že si nebude brať príklad od Slovenska.