Najviac priamo zadaných zákaziek dalo v minulom roku ministerstvo vnútra. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Podľa jej zistení ministerstvo použilo túto metódu takmer v polovici všetkých obstarávaní. Priame zadanie sa pritom má podľa zákona používať výnimočne, lebo "skrýva podozrenie z nehospodárnosti a netransparentnosti a potenciálny klientelizmus a korupciu", tvrdí Jiří Vlach z Transparency.
Ak by sa do štatistiky obstarávania zarátali ministerstvu aj čísla z jeho podriadených organizácií, teda polície či krajských úradov, tak priamych zákaziek bolo 56 percent. Spolu bolo takto vynaložených 834 miliónov korún.
Štatistika ministerstva vnútra je čiastočne odlišná, no podiel priamych zadaní je zhruba rovnaký. Hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič tvrdí, že neraz kúpnu zmluvu priamym zadaním uzavrú až potom, čo najskôr uzavreli rámcovú zmluvu, na základe výsledku verejnej súťaže. Rámcová zmluva vysúťaženej firme garantuje, že obstarávateľ už ďalej bude bez súťaže nakupovať tovar alebo služby. Podľa Ažaltoviča takto uzavretých zmlúv je neobyčajne veľa preto, že jedna zmluva môže byť "iba do 6,5 milióna korún", čo "veľkému rezortu" nestačí. Napríklad, "aby ste mohli kúpiť 100-tisíc košieľ, musíte podpísať 60 čiastkových zmlúv".
Ministerstvo vnútra však podľa úradu pre verejné obstarávanie niekoľko obstarávalo v rozpore so zákonom.
Napríklad verejnú súťaž na stavbu a rekonštrukciu budov na hranici s Ukrajinou úrad zrušil. Podobne zrušil súťaž o dodávku mobilných hasičských striekačiek zhruba za 200 miliónov korún, no ministerstvo ho zažalovalo a objednalo ich priamo. Úrad preto začal "správne konanie o uložení pokuty". Podľa informácií SME úrad už rozhodol o pokute 10 miliónov korún.
Aj takto, "represívnymi opatreniami", sa úrad podľa predsedu Bélu Angyala snaží, aby rokovacie konanie bez zverejnenia obstarávatelia používali čo najmenej.
Vláda už schválila nový zákon o verejnom obstarávaní, podľa ktorého by sa podmienky použitia menej transparentných metód sprísnili. Zákon ešte musí schváliť parlament.
Obstarávanie ministerstiev má nedostatky
BRATISLAVA - Väčšina ministerstiev nemá štatistický prehľad výsledkov verejného obstarávania za minulý rok. Preto nemajú na základe čoho hodnotiť svoje verejné obstarávanie a racionalizovať ho, hovorí Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko.
Nie je vylúčené, že niektoré ministerstvá údaje majú, len ich organizácii odmietli poskytnúť. To podľa Sičákovej-Beblavej vzbudzuje "negatívny dojem o hospodárení s verejnými zdrojmi". Podľa Úradu pre verejné obstarávanie vlani ministerstvá obstarávali za viac ako 6 miliárd korún.
Napríklad ministerstvá vnútra a hospodárstva neevidujú, za koľko korún nakúpili relatívne lacnejšie veci. Hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič to zdôvodňuje tak, že každá z "množstva" ministerstvu podriadených organizácií takto obstaráva sama. Celorezortnú štatistiku ministerstvo podľa neho bude mať na konci roka.
Ministerstvo hospodárstva podľa Dagmar Hlavatej z kancelárie ministra poskytlo "všetky podstatné údaje", ako aj ďalšie, doplnkové, takže vetu o "negatívnom dojme o hospodárení" považuje za neopodstatnenú. (joč)
Autor: r