Tadič a jeho Demokratická strana by chceli Srbsku vliať novú krv. Bráni im v tom vraj premiér Koštunica. FOTO - SITA/AP |
ana Miloševiča.
Vládu premiéra Vojislava Koštunicu obviňujú z krádeže dvoch vlastných poslancov a návratu politiky neslávnej éry. "Musíme sa dištancovať od Koštunicovej vlády aj radikálov v parlamente," hovorí srbský prezident Tadič. Premiér Koštunica demokratov obvinil z marketingového ťahu.
Rozbuškou konfliktu medzi demokratmi a premiérom bolo vymenovanie jej dvoch bývalých poslancov do vládnych funkcií. Dvaja bývalí poslanci DS odišli medzi nezávislých a začali podporovať Koštunicovu vládu. "Bol by to len politický obchod, keby tak krikľavo neporušili zákon a nedali im vládne funkcie," hovorí Djordje Todorovič (DS).
Funkcia poslanca je nezlučiteľná s vládnou. Dvaja bývalí poslanci Demokratickej strany, ktorí zastupujú moslimskú menšinu z juhozápadného regiónu Sandžak, sa však na niekoľko dní objavili vo vládnom vestníku ako členovia Koštunicovho kabinetu.
"Srbsko je veľmi neracionálna krajina," vysvetľuje Todorovič krok belehradskej vlády. "Nechceme legitimizovať parlament a vládu, ktorá sa vracia k politickým metódam z minulosti. Poslanecké mandáty si ponechávame, nebudeme sa však zúčastňovať na jeho činnosti," hovorí šéf komunikačného odboru DS, ktorá už dlhšie presadzuje vypísanie predčasných parlamentných volieb.
Koštunicova vláda má v prieskumoch verejnej mienky minimálnu podporu. Opozičná DS kritizuje, že menšinová vláda funguje aj vďaka podpore Miloševičovej Socialistickej strany.
Najkrikľavejším príkladom je podľa Todoroviča bezdôvodné stiahnutie zatykača na Miloševičovu manželku Mirjanu, ktorá je obvinená z finančných podvodov.
Kredit Koštunicovej vlády poškodil aj nedávny netrasparentný predaj mobilnej spoločnosti Mobtel, ktorú vlastnil srbský magnát, majiteľ televízneho kanálu BK a šéf nacionalistickej strany Sila Srbska Bogoljub Karinič.
Koštunicova vláda vytvorila podmienky na to, že malá extrémne bohatá skupina ľudí má naďalej veľký vplyv v politike. "Ťaží z toho najmä ultracionalistická Srbská radikálna strana, ktorej rétorika je veľmi blízka Hitlerovi," hovorí Todorovič.
Šéf radikálov Vojislav Šešelj je obvinený z vojnových zločinov a sedí v Haagu. V Srbsku sú už dlhšie najpopulárnejšou stranou. V závese za ňou je Demokratická strana s 30 percentami.
Autor: MIREK TÓDA, Belehrad