
Zdroj: Protidrogové centrum BA
BRATISLAVA – Kde sa objavia drogy, tam stúpne kriminalita a keď sa narkomani začnú liečiť, kriminalita klesne. „Je to logický vývoj. Keď sa niekoho podarí preliečiť, nemá dôvod zháňať peniaze,“ hovorí riaditeľ Národnej protidrogovej jednotky Igor Košťál.
V prvej polovici 90. rokov počet trestných činov prudko narastal, v druhej polovici, keď sa podľa odborníkov začal prejavovať efekt liečby závislých ľudí, začala kriminalita pozvoľna klesať. „Taký vývoj je všade vo svete, kam sa náhle dostali na scénu drogy. Prejavilo sa to aj u nás,“ hovorí Ľubomír Okruhlica, riaditeľ najväčšieho zariadenia svojho druhu na Slovensku – bratislavského protidrogového centra.
Narkoman potrebuje v priemere tisícku na deň, aby si zabezpečil obvyklú dávku. Tí, čo majú návyk ešte viac rozvinutý, zháňajú aj tri tisícky denne. „Preto sa orientujú na vykrádačky áut, bytov, na lúpeže a vreckárenie,“ hovorí šéf protidrogovej jednotky.
Pred desiatimi rokmi pribudlo najmä majetkovej kriminality, lúpeží a vlámaní, teda činov, ktoré tradične na celom svete vo vysokej miere páchajú narkomani. „Je to drobná trestná činnosť, ktorá je všade naviazaná na užívanie drog. To je to ohrozovanie občanov na ulici či v bytoch,“ povedal Okruhlica.
V Bratislave vrcholil dopyt po liečbe v rokoch 1995–96. Potom to klesalo až do roku 1999 a v nasledujúcich dvoch rokoch bol zase ľahký nárast, podobne ako vo vývoji kriminality. „Fakt je, že trend tej krivky, hoci klesal, nikdy sa nevrátil na stav, aký sme mali pred rokom 1993,“ dodal Okruhlica.
Úspešnosť liečby v centre možno podľa neho rozdeliť na tretiny: tretina pacientov aj po viacerých rokoch úplne abstinuje, tretina len čiastočne, lebo ich život prerývajú pokračujúce drogové epizódy a posledná tretina sú ťažké prípady, z ktorých mnohí sú vo väzení.
Mnohým pacientom pomáha aj udržiavacia liečba, počas ktorej dostávajú lekármi kontrolované bezpečné dávky metadónu. Centrum najnovšie ponúklo na liečbu ľahších závislostí aj ďalší liek – buprenorfín. (ru)