Iba s jasným vedomím, že tento človek je zločinec a luhár, sa dá bez rizika otravy sledovať jeho reč a opatrne skúmať, či niektorá z jeho viet nie je náhodou aj pravdivá.
Rozhodnutie vysielať proces naživo do celého sveta je ukážkou západnej viery vo všeobecnú ľudskú schopnosť rozoznávať pravdu. Ja v túto schopnosť neverím, lebo ona si vyžaduje buď obrovskú intelektuálnu energiu, alebo vzácny dar intuície. Ani jedno ani druhé väčšina ľudí nemá odkiaľ vziať.
Aj preto sú celé dejiny dôkazom toho, že zločinci a luhári sú vo výhode v okamihu, keď sa dostanú k slovu. Napriek tomu je západná viera v moc pravdy silnejšia ako hrozba jej porážky lžou, a preto sa proces vysiela v priamom prenose.
Je to nespravodlivé voči Miloševičovým obetiam, lebo účinným trestom pre toho človeka by bol okrem väzenia najmä zákaz verejného prejavu. Miloševič vie, že nemá čo stratiť, lebo z väzenia už nevyjde. Môže však ešte veľa získať, ak svojou lžou nakazí množstvo ľudí neschopných rozoznávať pravdu.
Má obrovskú výhodu, že žiadny filmový záber ho neukáže ako zabijaka nad telami obetí, lebo také zábery neexistujú. Využil túto výhodu ihneď, ako sa dostal k slovu a obvinil súd, že proti nemu vedie politický proces.
Tento zločinec a luhár však v tomto prípade hovorí náhodou pravdu. Je to naozaj politický proces. Je totiž súdený politik, ktorý ľudí zabíjal politickým rozhodnutím. Rozoznať túto pravdu by nemalo byť také namáhavé, a predsa ju milióny ľudí, a nielen Srbov, celé roky nevideli.
Autor: Martin M. Šimečka