BRATISLAVA – Jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví slovenského hospodárstva bude v najbližších rokoch elektrotechnický priemysel. Podniky elektrotechnického priemyslu, ktorých exportná výkonnosť trvalo rastie, sa majú výrazne pričiniť aj o znižovanie deficitu zahraničného obchodu. Ich vývoz má v roku 2004 prekročiť 60 miliárd Sk, pričom v roku 1996 to bolo len 25 miliárd Sk. Elektrotechnický priemysel môže zároveň ako jediné priemyselné odvetvie rátať s rastom zamestnanosti. Vyplýva to z analýzy Ministerstva hospodárstva SR (MH).
Do roku 2004 plánujú elektrotechnici investície do nových rozvojových výrob, ktoré by mali zásadne zmeniť štruktúru ich produkcie a tým zvýšiť konkurencieschopnosť a exportnú výkonnosť. Pôjde najmä o investície do vysokých technológií (hig-tech), ktoré sú aj veľmi finančne náročné. Preto i napriek zlepšujúcej sa finančnej situácii elektrotechnických firiem bude ich ďalší rast závisieť najmä od vstupu zahraničného kapitálu.
Keďže výšku jeho prílevu nie je možné presne odhadnúť, MH SR predpokladá vývoj elektrotechnického priemyslu vo dvoch variantoch.
Prvý, pesimistický hovorí o raste pridanej hodnoty odvetvia o 38 % do roku 2004 oproti roku 1999. V prípade optimistického variantu je to však až 73 %.
Situáciu v elektrotechnickom priemysle od roku 1996 striedavo charakterizuje stratový a ziskový hospodársky výsledok. Pozitívny obrat nastal až v roku 1999, keď sa elektrotechnici zo straty 160 miliónov Sk vyšplhali k zisku 1,8 milióna Sk. Najziskovejšia je výroba strojov a prístrojov, ktorá vytvára až 45 % z celkového zisku odvetvia. Nasleduje výroba rádiových, televíznych a spojovacích zariadení s podielom 41 %. Vzhľadom na všeobecný pokles platobnej disciplíny v priemysle možno pozitívne hodnotiť, že pohľadávky po lehote splatnosti prevyšujú záväzky po lehote splatnosti.
Výrazne zlepšenie v posledných rokoch zaznamenala aj rentabilita nákladov. Ešte v roku 1996 predstavovala -1,6 percenta a v roku 1999 3,8 percenta. Pod pozitívny obrat v elektrotechnike sa výrazne podpísal vstup zahraničného kapitálu v minulých rokoch. V rokoch 1996 až 1999 sa v odvetví preinvestovalo 9,1 miliardy Sk, z toho najviac prostriedkov prúdilo do výroby strojov a zariadení. K dôležitým kapitálovým vstupom na báze moderných technológií patria investície Sony v Trnave, Molexu pri Košiciach, spoločnosti Texas Pacific Group v Tesle Pieštany, Osramu v Nových Zámkoch či Alcatelu v Liptovskom Hrádku.
TOMÁŠ KURTANSKÝ