Väčšina strán podporuje prijatie vysokoškolského zákona
BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Väčšina predstaviteľov parlamentných politických strán podporuje prijatie nového vysokoškolského zákona v parlamente. Ako však zdôraznili predstavitelia strán na dnešnom stretnutí so zástupcami akademickej obce a Študentsk
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ej rady vysokých škôl, svoju podporu podmieňujú neprijatím takých pozmeňujúcich návrhov, ktoré by zmenili filozofiu zákona a namiesto reformy by došlo k deformácii vysokého školstva na Slovensku. Minister školstva Milan Ftáčnik vyjadril po dnešnom stretnutí optimizmus ohľadne schválenia zákona o vysokých školách v Národnej rade SR na budúci týždeň. Podľa jeho slov napriek tomu, že väčšina politikov podporuje zákon, niektorí podmieňujú prijatie zákona zrušením plateného externého štúdia. Za úplné bezplatné vysokoškolské štúdium sa vyslovili najmä SDĽ, SNS, PSNS, SOP a HZDS. Proti spoplatneniu len externého štúdia je aj KDH.
Ako ďalej vyhlásil pre agentúru SITA šéf rezortu školstva prítomní zástupcovia politických strán rešpektujú dohodu v rámci akademickej obce v súvislosti s kompromisným riešením otázky zrušenia právnej subjektivity fakúlt. Fakulty vysokých škôl by mali mať zaručené kompetencie zákonom v rozsahu, ktorý určí škola vo svojom štatúte. "Účastníci dnešného stretnutia podporili aj pozmeňujúci návrh na zaradenie vysokoškolských pedagógov do podobnej platovej kategórie, aké majú zdravotnícki pracovníci," konštatoval Ftáčnik.
Väčšina politikov na stretnutí so zástupcami ŠRVŠ, Slovenskej rektorskej konferencie a Rady vysokých škôl pozitívne hodnotia dnešné rokovanie. Podľa slov Sergeja Kozlíka v poslaneckom klube HZDS je väčšina za úplné bezplatné vysokoškolské štúdium. Ako však podotkol, zákonodarcovia hnutia majú "voľnú kartu" pri hlasovaní. "Zákon o vysokých školách je potrebné prijať ako základ spustenia reformy vysokých škôl," zdôraznil Kozlík. Ako poznamenala pre agentúru SITA poslankyňa za PSNS Melánia Kolláriková, jej strana podporí vysokoškolský zákon len za predpokladu, že externé štúdium bude bezplatné. Podobné stanovisko prezentovala aj poslankyňa SNS a bývalá ministerka školstva Eva Slavkovská. Podľa nej národniari už nepredložia do NR SR žiadne pozmeňujúce návrhy k zákonu. Predsedníčka ŠRVŠ Renáta Králiková vyzvala prítomných, aby podporili prijatie navrhovaného zákona o vysokých školách na práve prebiehajúcej schôdzi parlamentu.