V pondelok 7. júla 2004 sa mužstvo Tampa Bay Lightning so slovenským útočníkom Martinom Cibákom (v krúžku) tešilo po finálovej výhre nad Calgary Flames (4:3 na zápasy) zo zisku Stanleyho pohára. Odvtedy prešlo takmer 16 mesiacov. Dnes sa rozbieha nový ročník NHL. FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Konečne! Uľavilo sa hráčom aj fanúšikom ľadového hokeja. Po takmer 16-mesačnej prestávke od posledného zápasu finálovej série Stanleyho pohára Tampa Bay - Calgary dnes štartuje 88. ročník National Hockey League (NHL). Už v prvý deň súťaže sa zapojí do hry všetkých 30 mužstiev, čo sa v histórii ešte nestalo. NHL pripravila aj ďalšie veľké zmeny, aby sa stala zaujímavejšou a prilákala divákov.
Vlastníci klubov dosiahli viac ako čakali
Minulú sezónu 2004/05 vygumovali pre spor majiteľov klubov a Hráčskou asociáciou NHL, nevedeli sa dohodnúť na finančných podmienkach novej kolektívnej zmluvy. Prvý raz v dejinách profesionálneho športu v Severnej Amerike nasledoval celoročný lock out.
Vojnu nervov prehrali na celej čiare hráči. V snahe zachrániť sezónu najprv súhlasili s plošným 24-percentným znížením platov a v lete tohto roku kapitulovali úplne: prijali aj podmienku vlastníkov klubov o platovom strope, ktorý je 39 miliónov dolárov pre každé mužstvo. Na odmeny hráčov môže ísť len 54 percent (doteraz 75 perc.) príjmov ligy.
Medzi hráčmi prevládali po podpise kolektívnej zmluvy rôzne názory. Viacerí špičkoví hokejisti odsudzovali vedenie NHLPA, ale celkovo prišla úľava, že sa znova otvoria brány štadiónov. Odborársky šéf Bob Goodenow sa snažil upokojiť hladinu odstúpením z funkcie.
Zmenené pravidlá by mali priniesť viac gólov
V snahe zatraktívniť hru, znova prilákať do hľadiska divákov, prijalo vedenie NHL pred novým ročníkom zmeny pravidiel. Malo by padnúť viac gólov, hokej by mal byť útočnejší, zaujímavejší.
Tak, ako v európskom hokeji aj v NHL zrušili červenú čiaru, obranca môže od svojej bránky prihrať útočníkovi až na útočnú modrú čiaru. Brankárom zmenšili výstroj o 11 percent, aj priestor na manévrovanie za bránkou. Žiadny zápas sa už neskončí remízou, o víťazovi sa rozhodne buď v päťminútovom predĺžení alebo potom po samostatných nájazdoch. Aj prísnejšie posudzovanie zákrokov hokejkou, bránenia v hre by malo napomáhať ofenzívnejšiemu hokeju.
NHL bude vyrovnanejšia
Zavedením platového stropu sa sila mužstiev v NHL vyrovná. V minulosti bohaté kluby s rozpočtami vyše 70 miliónov dolárov ako Detroit, New York Rangers, či 60-miliónové Dallas, Philadelphia, Colorado, Toronto, St. Louis sa teraz musia vojsť do 39 miliónov. Potrebovali sa tak zbaviť hviezd a doplniť tím hráčmi s menším príjmom. Špičkoví hokejisti doplnili v minulosti slabšie mužstvá, a tak už na začiatku ročníka hovoria o postupe do play off aj Pittsburgh či Atlanta, ktoré naposledy patrili medzi päť ekonomicky najslabších klubov.
Veľké sťahovanie postihlo aj slovenské hviezdy
NHL nezažila také prestupové zemetrasenie od roku 1979, keď pohltila konkurenčnú WHL. Fanúšikovia si v prvých dňoch musia zvykať na mnohé nové tváre vo svojich mužstvách. Najväčší záujem pútajú najvyššie draftovaní mladíci z posledných dvoch rokov - Kanaďan Sidney Crosby, ktorého žrebovaním poradia klubov vo výbere získal Pittsburgh, a ruský kanonier Aleksandr Ovečkin z Washingtonu. Naopak, po ročnej prestávke od hokeja sa rozhodli ukončiť kariéru veteráni ako Mark Messier (naposledy New York Rangers), Igor Larionov (New Jersey Devils), Ron Francis (Carolina), Al MacInnys (St. Louis), Scott Stevens (New Jersey Devils), Vincent Damphousse (San Jose Sharks), James Patrick (Buffalo Sabres), či Curtis Leschychyn (Ottawa Senators).
Veľké sťahovanie postihlo aj špičkových slovenských hráčov.
Vo februári bude prestávka pre ZOH
V základnej časti odohrá každé mužstvo 82 zápasov. Regular season prerušia 13. - 27. februára pre štart reprezentantov na olympijskom turnaji v Turíne 2006. Základná časť vyvrcholí 18. apríla, šestnásť najlepších mužstiev postúpi do play off o Stanley Cup. Meno nového držiteľa Stanleyho pohára bude známe najneskôr 19. júna.